Pas important făcut de severinence

În etapa a IV-a, ACS Atletic Drobeta a dispus cu 2-1 de contracandidata Progresul București și continuă să se afle pe locul secund, la egalitate de puncte cu liderul Dream Team București.

Pe Stadionul Termo, echipa severineană a deschis scorul, în minutul 18, prin Roxana Radu, bucureștencele au egalat prin Marina Ilie (33), iar Cristina Vîlceanu a adus victoria gazdelor, în minutul 63.
„O victorie importantă, pentru noi! Jocul a fost unul echilibrat, cu ocazii de ambele părți. Am câștigat noi și am făcut un pas important în lupta pentru promovare”, a declarat Roxana Safta, pentru Jurnalul Olteniei.
Duminică, în ultima etapă din tur, ACS Atletic joacă pe terenul ultimei clasate Luceafărul Filiași II. ACS Progresul întâlnește ACS Carmen București, iar liderul Seriei I din cadrul Ligii a III-a la fotbal feminin, ACS Dream Team București, joacă la Giurgiu. În cazul unei victorii la scor, la Ișalnița, unde este programat meciul cu Luceafărul II, ACS Atletic Drobeta devine campioană de toamnă! În runda a IV-a, Dream Team a dispus de Luceafărul II cu 7-0! Satelitul divizionarei secunde din Filiași are un singur gol marcat și 31 primite, în 4 jocuri!