vineri, aprilie 19, 2024

Naționala U20 de handbal feminin a încheiat pe locul opt Campionatul Mondial

Fetele pregătite de Gheorghe Tadici nu au reușit să treacă mai sus de sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal feminin U20. România a fost eliminată din sferturi de țara vecină Ungaria, care s-a impus cu 31-26 după ce româncele conduseseră la pauză cu 17-14. Repriza a doua a fost însă una de coșmar pentru formația tricoloră, care a marcat doar nouă goluri în timp ce a încasat 17. Mai departe, handbalistele lui Tadici au avut de înfruntat Danemarca în bătălia pentru locurile 5-8 unde au pierdut de asemenea. Danezele au câștigat cu 29-20 în fața româncelor, de data aceasta adversarele fetelor noastre aflându-se mereu la conducerea meciului. Pentru a-și stabili un loc final în clasamentul mondial din acest an, România a mai avut de jucat împotriva Franței pentru locurile 7-8. Cele două s-au întâlnit sâmbătă iar victoria a aparținut franțuzoaicelor, care au învins cu 30-24 (16-11) și au ocupat locul șapte înainte româncelor. Selecționata tricoloră a terminat astfel Campionatul Mondial pe locul opt.

Din lotul României U20 care a participat la Campionatul Mondial au făcut parte: portari – Daciana Hosu, Cristina Lung, Raluca Kelemen, extreme stânga – Andreea Mihart, Bianca Marin, Diana Nichitean; interi stânga – Sorina Tîrcă, Alexandra Severin; centri: Raluca Petruş, Andreea Popa, Alexandra Banciu; interi dreapta – Daria Bucur, Andreea Tecar, Bianca Berbece; extreme dreapta – Alexandra Badea; pivoţi – Teodora Popescu, Andreea Stîngă. Antrenori: Gheorghe Tadici (principal), Grigore Albici (secund).