joi, aprilie 25, 2024

Luptătoarea Rebeca Bărăga, campioană națională pe nisip

Vara a venit, iar luptătorii au început competițiile pe nisip organizate la malul Mării. Sâmbătă și duminică a avut loc un prim concurs de acest gen, Campionatul Național pe Plajă la juniori 3 și 4, desfășurat în stațiunea 2 Mai. Luptătorii craioveni nu au plecat fără medalii de la această întrecere, ba chiar au cucerit și un titlu național prin Rebeca Bărăga care a obținut aurul la categoria 50 kg, juniori 3. Aceasta e pregătită de Valentin Boboșca și se află în dublă legitimare LPS-CSM Craiova. Aflat tot sub îndrumarea antrenorului Boboșca, luptătorul Daniel Cocoșilă, de la CSM Craiova, a ocupat locul secund la naționalele de plajă în cadrul categoriei 60 kg, juniori 4, pierzând în finală contra unui sportiv din Târgu Mureș care deține și un titlu european la activ.

Încă o medalie de bronz a fost câștigată de Alisa Bora la 40 kg, juniori 3, sportivă a LPS Petrache Trișcu” Craiova și antrenată de Marius Cimpoeru. Au participat peste 400 de copii la această competiție. A fost o concurență mare putem spune și un concurs puternic. Am participat cu mai mulți sportivi, dar dificultatea mare a competiției a făcut să obținem doar trei medalii, un aur, un argint și un bronz. Suntem mulțumiți de aceste rezultate și sperăm că vom face o treabă mai bună la competițiile ce urmează”, a declarat antrenorul Valentin Boboșca.