marți, aprilie 16, 2024

Viitorul, lider la golaveraj

Liderul Viitorul Șimian a rămas singura echipă neînvinsă în play-off, după ce s-a impus cu 5-1 în deplasarea de la Orșova

Viitorul Șimian a câștigat fără emoții partida din etapa a IV-a a play-off-ului, scor 5-1, pe terenul ocupantei locului 4, Dierna Orșova. Oaspeții au marcat toate golurile în prima repriză, prin Constantin Dudău (’12, ’18), Mădălin Lăcustă (’20, ’34) și Andrei Enea (’45) (foto), în timp ce golul de onoare al gazdelor a fost izbutit de Marian Erceanu, tocmai în minutul 79.

În derby-ul rundei, Recolta Dănceu a dispus cu 3-1 de CS Strehaia, prin reușitele lui Ciprian Pitulicu (15) și Constantin Negrescu (’25, ’61), respectiv Elvis Roman (’17). A fost prima înfrângere din play-off a campioanei en-titre, care, după acest eșec, are șanse mici să-și apere titlul cucerit anul trecut.

Victoria menține Recolta Dănceu pe locul secund, la egalitate de puncte cu liderul Viitorul Șimian, care are golaveraj superior. În etapa viitoare, penultima a sezonului, primele 2 clasate se vor întâlni pe terenul din Șimian, meciul fiind programat sâmbătă, de la ora 18:00. Campioana Strehaia, aflată la 3 puncte sub cele două contracandidate, va juca, pe teren propriu, cu Dierna Orșova.