Toată lumea știe: a șaptea Cupă e-n Bănie!

După un sfert de secol, alb-albaștrii ridică din nou un trofeu: Cupa României vine în Bănie! Este semnalul că oltenii redevin o forță în fotbalul autohton.

Verilor, nu fu cel mai ușor meci, dar se încheie perfect și simplu! CSU Craiova este câștigătoarea Cupei României, ediția 2017-2018. După 2-0 cu FC Hermannstadt. Golul lui Gustavo din prima repriză a fost imens, pentru că este primul pas care aduce Cupa în Bănie și stabilește scorul primei reprize. Categoric, șutul brazilianului nu putea merge la rădăcina bării dacă nu era însoțit și implicit dirijat de privirile celor peste 15.000 de fani olteni prezenți pe Arena Națională. În startul părții secunde, CSU urcă scorul la 2-0, prin Mitriță. Ardelenii pornesc în galop pentru recurarea dezavantajului, dar în zadar. CSU  este echipa mai matură, mai stăpână pe ea, și ia trofeul Cupei României. După 25 de ani, trupa lui Mitriță, Băluță și a colegilor lor aduc, din nou, Cupa în Bănie.