Pugiliștii juniori s-au întors cu medalii de la Cupa României

Încă o ediție a Cupei României la box a avut loc zilele trecute la Câmpulung, de această dată la categoria juniori. Boxerii craioveni au luat parte la această întrecere și au făcut-o bine, întorcându-se acasă cu patru medalii.

Pugiliștii lui SCM Craiova au fost cei mai prosperi la competiția din Câmpulung, cucerind trei medalii de aur. Cosmin Toboșaru a urcat pe primul loc al podiumului în limitele categoriei 57 kg, Bogdan Dumitru a luat și el aurul la 66 kg, în timp ce Vidu Jr. Miclescu a fost câștigătorul categoriei +80 de kg. Aceștia sunt pregătiți de antrenorii Ion Dragomir, Ion Joița, Dora Mustățea și Petrică Ștoiu. O altă medalie de aur la Cupa României de juniori a ajuns la sportivul Daniel Dumitru, de la CSM Craiova, care a ocupat primul loc la categoria 80 de kg, acesta fiind antrenat de Marcel Sârba. De la același club, aflat tot sub îndrumarea antrenorului Sârba, Alberto Florescu a participat și el la concursul din Câmpulung, la categoria +80 kg, dar a fost eliminat din al doilea meci în care l-a întâlnit pe craioveanul Vidu Jr. Miclescu, cel care a ieșit învingător la această greutate.