vineri, aprilie 19, 2024

Luptătorii craioveni s-au întors plini de medalii de la Cupa Drobeta

Zilele trecute Drobeta Turnu Severin a găzduit o competiție de lupte pentru categoriile de cadeți și juniori 3, la care au luat parte mai mulți sportivi ai cluburilor craiovene, care au obținut numeroase prezențe pe podium. De la LPS Petrache Trișcu Craiova, pregătiți de antrenorul Valentin Boboșca, Rebeca Bărăga (50 kg – juniori 3), Maria Grecu (53 kg – cadeți) și Alexandra Triculescu (46 kg – cadeți) au terminat competiția pe primul loc, iar Sorin Lăzărică (35 kg), Vanesa Marinescu (39 kg) și Mihai Ileana (48 kg) s-au clasat pe locul trei. Tot de la liceul sportiv, dar pregătiți de frații Cimpoeru, Alexandru Bora (41 kg), Luca Cazacu (44 kg) și Ștefi Bora (55 kg) au câștigat medaliile de aur, în vree ce Alisa Bora (39 kg) și Adriana Iovan (50 kg) au obținut argintul. CSM Craiova a avut de asemenea reprezentanți la competiția din Severin. Luptătorii Codruț Lăzărică (48 kg – cadeți) și Rebeca Bărăga (49 kg – cadeți) au cucerit câte o medalie de aur, în timp ce Raul Capră (80 kg – cadeți) și Maria Grecu (54 kg – juniori 3) au obținut distincții de bronz pentru Clubul Sportiv Municipal, aceștia fiind pregătiți de antrenorul Valentin Boboșca. Din grupa lui Petre Banciu, Cătălin Irimia (92 kg – cadeți) a urcat pe prima treaptă a podiumului, iar Robert Badea (42 kg – juniori 3) a ocupat locul trei. Prin aceste rezultate, CSM Craiova s-a clasat pe primele locuri și în clasamentul general pe cluburi. La categoria cadeți masculin, clubul craiovean a ocupat locul secund în ierarhie, iar la categoria juniori 3 – feminin echipa formată din LPS-CSM Craiova s-a poziționat tot pe a doua poziție.