marți, aprilie 23, 2024

Poftă mare de coșuri pentru SCM Craiova

Baschetbaliștii craioveni s-au dezlănțuit în ultimul meci, cu Politehnica Iași, disputat duminică seara în Sala Polivalentă din Craiova. În luptă pentru unul dintre primele două locuri în turneul echipelor care au încheiat stagiunea regulată pe locurile 7-12, SCM Craiova nu avea voie să se încurce în această etapă și a susținut o lecție de baschet împotriva formației ieșene, marcând peste 100 de puncte. Echipa olteană s-a impus la o diferență de 63 de puncte față de Politehnica Iași, partida terminându-se cu victoria craiovenilor cu 122-59. Deși elevii lui Rami Hadar au reușit să învingă mai mult decât categoric, începutul meciului nu a prevestit asta.

Și-au depășit propriul record de puncte din acest sezon

În primul sfert al partidei, oaspeții au fost peste formația olteană, câștigând cu 26-23, însă după acest moment gazdele au anihilat orice speranță a adversarilor. Sferturile doi, trei și patru au fost total dominate de SCM Craiova, care s-a impus cu 35-10, 32-9 și 32-14. Formația craioveană și-a întrecut astfel performanța din meciul cu Dinamo București, când înscrisese 117 puncte. Principalii marcatori ai Craiovei din partida cu Politehnica Iași au fost Paasoja, cu 34 de puncte, și Siriscevic, cu 29 de puncte, urmați de Reed (22), Mikulic (15), Berceanu (12), Orbeanu (6), Corneanu (2) și Cioi (2). După această victorie, SCM Craiova rămâne pe primul loc în turneul de calificare pentru play-off, cu 37 de puncte. Pe locul secund se află Phoenix Galați, cu 36 de puncte, iar pe locul trei este Timba Timișoara, cu 29 de puncte. În următoarea etapă, echipa olteană va primi vizita formației Timba Timișoara, la finalul acestei săptămâni.