miercuri, aprilie 24, 2024

Măcar de palmares să fie

Puştii convocaţi de la CSU nu au avut parte de un week-end reuşit cu naţionala U17, care are zero puncte după două meciuri şi a ratat calificarea la Euro.

Cu jucătorii craioveni, Jovan Markovic (foto, la minge) şi Luis Niţu, titulari încă din primul minut, selecţionata de juniori a României, care joacă în Turul de Elită din Ungaria, a pierdut cu 0-2 în faţa reprezentativei Ungariei. În urma rezultatului echipa condusă de pe bancă de directorul tehnic Aurel Ţicleanu a ratat orice şansă la calificare, deoarece fusese învinsă şi în prima partidă cu 1-5 în faţa Israelului.

Minutul 49 a trimis peste poartă din apropierea careului, iar 3 minute mai târziu, după ce intrat în careu a driblat doi adversari şi a reluat puţin pe lângă poartă.

Markovic a fost cel mai periculos jucător al naționalei, mai întâi în minutul 49 a trimis peste poartă din apropierea careului, iar 3 minute mai târziu, după ce a intrat în careu, a driblat doi adversari şi a reluat puţin pe lângă poartă.

Primul “11” folosit de Aurel Ţicleanu a fost: Ducan (10 Şerban) – Rus, Catrici, Marin, Chiorean – Negrean (62 Marrone), Albu, Cohan – Toma, Markovic, Niţu (54 Dumitru). În celălalt joc al zilei de duminică, Israelul a fost învinsă scor 0-3 de către Slovenia. Cu această din urmă reprezentativă, România va juca în această după-amiază de la ora 15 pe stadionul “Üllo Városi Sporttelep” din localitatea Üllo, iar Ungaria şi Israelul se vor duela la Budapesta de la aceeaşi oră, pe arena “Hidegkúti Nándor”. Pentru meciul cu slovenii echipa noastră l-a pierdut pe portarul Ducan, care s-a accidentat fiind înlocuit în ultimul moment în lot de Luis Luduşan, de la FC Augsburg (Germania).

După primele două etape clasamentul grupei arată astfel: 1. Slovenia 4 puncte (4-1), 2. Ungaria 4 (3-1), 3. Israel 3 (5-4), 4. România – 0 (1-7). Pentru turul de Elită din Ungaria lotul României este compus din: Alexandru Şerban (Academia Gheorghe Hagi), Răzvan Ducan (FCSB), Luis Luduşan (FC Augsburg) – portari; Alex Georgescu (Academia Gheorghe Hagi), Antonio Vlad (Academia Gheorghe Hagi), Alexandru Rus (AFC Ardealul Cluj), Marcel Chiorean (Sporting Juniorul Vaslui), George Marin (Universitatea Cluj), Alexandru Catrici (CS Nuova Mama Mia Becicherecul Mic), Gabriel Boloca (Juventus Torino/Italia) – fundaşi; Constantin Albu (FC Utrecht/Olanda), Alexandru Negrean (Academia Gheorghe Hagi), Iulius Mărginean (Sassuolo/Italia), Alexandru Enache (ACS Regal Sport), Mihai Cohan (Universitatea Cluj), Alexandru Dumitru (Atletico Madrid/Spania), Salvatore Marrone (Nurnberg/Germania), Mihai Niţescu (Petrosport Ploieşti), Octavian Crăcea (Sporting Juniorul Vaslui) – mijlocaşi; Jovan Markovic şi Luis Niţu (ambii de la CSU Craiova), Daniel Toma (Dunărea Călăraşi), Claudiu Stan (Dinamo) – atacanţi.