Baschetbaliștii au pierdut cu Sibiu

Echipa craioveană se îndepărtează de primele șase locuri după eșecul de miercuri împotriva liderului CSU Sibiu. SCM Craiova a fost învinsă pe teren propriu de prima echipă din clasament, formația din Sibiu trecând cu scorul de 79-72 de elevii lui Rami Hadar.

Meciul a fost unul echilibrat până spre final, dar oaspeții au fost mai eficienți, iar încă din primul sfert au obținut un avantaj de trei puncte (22-19). Craiova a mai încercat să echilibreze situația în al doilea parțial, dar a reușit doar să recupere un singur punct din handicap, câștigând cu 21-20. CSU Sibiu s-a impus apoi cu 18-17 și 19-15 în ultimele două sferturi, semnând astfel a 15-a victorie din acest sezon.

SCM Craiova se clasează după această înfrângere pe locul opt, cu 27 de puncte, în timp ce pe poziția a șaptea stă Phoenix Galați cu 28 de puncte, iar pe locul șase se află Steaua CSM București, cu 30 de puncte. Pentru craioveni urmează încă o partidă dificilă, pe terenul lui U Cluj. SCM Craiova va juca sâmbătă, de la ora 19.15, pe terenul echipei clujene, care în acest moment se află pe locul secund în ierarhie.

S.C.M. “U” CRAIOVA – C.S.U. SIBIU 72-79 (19-22, 21-20, 17-18, 15-19)

S.C.M. “U” CRAIOVA: Aleksandrov (19 p.), Mikulic (16 p p.), Siriscevic (12 p.), Orbeanu (3 p.), Samuels (2 p.), Vîrnă, S. Ionescu (6 p.), Berceanu, Reed (8 p.), Paasoja (6 p.).