sâmbătă, aprilie 20, 2024

A venit și prima înfrângere

După patru succese la rând în acest an, baschetbaliștii craioveni au cunoscut și prima înfrângere pe terenul uneia dintre candidatele la titlu, Steaua București. SCM Craiova s-a deplasat ieri în capitală pentru jocul cu Steaua, dar nu a izbutit să revină acasă cu o victorie. Steaua s-a impus în fața echipei oltene cu scorul de 90-79, controlând meciul în întregime. Craiova a mai avut un cuvânt de spus abia în ultimul sfert, când a reușit să mai recupereze din handicapul destul de mare creat de gazde în primele trei parțiale, adjudecate cu 29-20, 22-17 și 23-16, ca ultimul sfert să fie câștigat de craioveni cu 26-16. Pentru SCM Craiova au evoluat pe terenul Stelei: Vîrnă (5 p), Martinic (11 p), Siriscevic (14 p), Aleksandrov (12 p), Samuels (9 p), Orbeanu (3 p), Reed (12 p), Paasoja (13 p). Craiova rămâne la două puncte în spatele locului șase, pe care se află BCM Pitești. Miercuri baschetbaliștii craioveni vor primi vizita lui CSM Oradea, într-o partidă importantă pentru avansarea în top six a formației oltene.