Conecteaza-te cu noi

Dolj

Ștefania Priceputu, cea mai bună sportivă din Dolj în 2017

Publicat

pe

Luptătoarea craioveană a fost desemnată cea mai bună sportivă doljeană în cadrul unei noi ediții a Galei Sportului Doljean, ce a avut loc luni seara. Festivitatea organizată de DJST Dolj a premiat sportivii și antrenorii cu rezultatele cele mai bune în anul 2017, împărțite pe diferite categorii. Cel mai important premiu a fost însă titlul de cel mai bun sportiv doljean din acest an, care a ajuns la o practicantă a luptelor, ce este încă junioară.

Ștefania Priceputu, aflată în dublă legitimare cu LPS Petrache Trișcu și CSM Craiova, a obținut această distincție grație rezultatelor impresionante obținute la competițiile internaționale. Sportiva este campioană europeană și medaliată cu bronz la Campionatul Mondial, la categoria juniori. Alături de ea, titlul de antrenorul anului a fost câștigat de Valentin Boboșca, cel care a pregătit-o încă de când era mică pe Ștefania.

PREMIILE ACORDATE ÎN CADRUL GALEI SPORTULUI DOLJEAN

Premiere sportivi juniori sporturi neolimpice: Andrei Enăşoiu (karate, LPS „Petrache Trişcu”), Mădălina Vasile (karate, LPS „Petrache Trişcu”), Mihai Ţânţar (orientare, CS Universitatea), George Minoiu (orientare, CS Universitatea), Bianca Stamate (orientare, CS Universitatea), Mara Obeanu (wushu, Wu Quan Li), Romee Phoebe-An (wushu, Wu Quan Li), Andreea Ignat (wushu, Wu Quan Li), Paul Solomonescu (wushu, Wu Quan Li), Carolina Solomonescu (wushu, Wu Quan Li), Alexandru Iana (wushu, Wu Quan Li), Andra Ştefanovici (karate, CS Washi), Maria Antici (karate, CS Washi), Irina Tudorin (karate, CS Washi), Jasmine Popa (karate, CS Washi), Radu Ceauşescu (karate, CS Washi), Alexandru Rădulescu (karate, CS Washi), Clara Bondrescu (karate, CS Bushi), Ana Maria Stănucă (karate, CS Bushi), Bianca Manta (karate, CS Bushi), Mirela Veltan (karate, CS Bushi), Maria Onea (fitness, CS Gladiator Gym), Paul Dîlganu (fitness, CS Gladiator Gym), Sebastian Pană (fitness, CS Gladiator Gym).

Premiere sportivi juniori sporturi olimpice: Alexandra Anghel (lupte, CS Universitatea), Cleonia Rîciu (judo, CS Universitatea), Daniel Dumitru (box, CSM), Cosmin Toboşaru (box, SCM), Ana Maria Cristescu (lupte, LPS „Petrache Trişcu”), Mihai Bigea (scrimă, LPS „Petrache Trişcu”), Ştefan Coman (lupte, CS Universitatea), Radu Vârnă (baschet, SCM), Robert Călin (volei, CN „Nicolae Titulescu”), Alexandru Coman (tenis de câmp, CSM Craiova), Robert Gună (tenis de câmp, CSM Craiova), Mihaela Bărbulescu (lupte, CSM), Roxana Cepezan (lupte, CSM), Adina Irimia (lupte, CSM).

Premiere sportivi seniori/ tineret sporturi neolimpice: Eric Şoş (karate, CS Universitatea), Gabriel Iordache (karate, CS Universitatea), Luiza Iordache (karate, CS Universitatea), Bogdan Gogoloşi (karate, CS Universitatea), Ionuţ Mitrică (karate, CS Universitatea), Alexandra Rombu (karate, CS Universitatea), Andra Anghel (orientare, CS Universitatea), Veronica Minoiu (orientare, CS Universitatea).

Premiere sportivi seniori/ tineret sporturi olimpice: Raluca Sbîrcia (scrimă, CS Universitatea), Adela Danciu (scrimă, CS Universitatea), Ionuţ Moise (lupte, CS Universitatea), Roxana Ene (atletism, CS Universitatea), Ancuţa Bobocel (atletism, CS Universitatea), Ana Maria Roşianu (atletism, CSM), Alexandru Corneschi (atletism, CSM), Daniel Budin (atletism, CSM), Mădălin Gheban (atletism, CS Universitatea).

Premiere antrenori sportivi juniori: Mihai Voinea (judo), Ion Joiţa (box), Marcel Sârba (box), Marius Cimpoeru (lupte), Daniel Săvoiu (volei), Daniel Matache (scrimă), Adrian Popescu (volei), Petre Banciu (lupte), Alexandru Banciu (tenis de câmp), Geri Mitroi (karate), Ionel Totâlcă (karate), Daniel Antici (karate).

Premiere antrenori sportivi seniori: Aurel Cimpoeru (lupte, CS Universitatea), Marius Ionescu (atletism, CSM), Eugenia Ene (atletism, CS Universitatea), Emilian Minoiu (orientare, CS Universitatea), Dorian Pârvan (scrimă, CS Universitatea).

Premiere sportivi veterani: Adrian Neagu (atletism, CS Universitatea), Silviu Obeanu (wushu, Wu Quan Li), Costel Torcea (culturism, Gladiator Gym), Andrei Alexandrescu (culturism, Gladiator Gym).

Premii speciale: Vladimir Screciu (fotbal, CSU Craiova), Alexandru Băluţă (fotbal, CSU Craiova), Bogdan Ene (volei, SCM-U Craiova), Răzvan Olteanu (volei, SCM-U Craiova), Cristina Zamfir Florianu (handbal, SCM Craiova), Yulia Dumanska (handbal, SCM Craiova), Valentina Ardean Elisei (handbal, SCM Craiova), Andreea Pricopi (handbal, SCM Craiova).