Victorie ratată la 11 metri

CSU a fost aproape de a obține toate punctele în disputa de duminică seara de pe terenul lui Gaz Metan Mediaș, care a contat pentru etapa a XXI-a a Ligii I, dar penaltiul de care putea profita echipa craioveană a fost ratat de Mitriță în finalul meciului. Echipa lui Mangia s-a ales cu un singur punct din acest joc, care s-a încheiat cu scorul de 0-0, după ce jucătorii craioveni au avut o evoluție lipsită de eficiență, care se putea termina însă cu o victorie. CSU Craiova nu a jucat rău la Mediaș, dar nici bine, iar ocaziile au fost ratate pe bandă rulantă de olteni. Gustavo, Briceag, Bancu sau Zlatinski au avut șanse de a marca pentru echipa craioveană, dar nu au făcut-o iar meciul a fost împins spre un egal în cele din urmă. CSU putea totuși închide meciul în prelungiri, dacă Mitriță reușea să transforme lovitura de pedeapsă oferită craiovenilor după un fault în careu asupra lui Bărbuț. Portarul Pleșca a avut însă o intervenție excelentă la șutul atacantului craiovean de la 11 metri. Această ratare o putea costa pe CSU un eșec, fiindcă în ultimul minut de prelungire jucătorul gazdelor, Golubovic, a nimerit transversala cu o lovitură de cap.

În prima repriză am jucat sub ritmul nostru obișnuit și am făcut și greșeli din punct de vedere tehnic. În partea a doua ne-am creat multe ocazii, dar nu am reușit să înscriem și să învingem. Întotdeauna voi vorbi despre prestația echipei, nu voi face un comentariu legat de jucători. Ceea ce am văzut a fost că au fost situații puține în care Băluță, Mitriță și Gustavo au avut ocazia să finalizeze. Nu am câștigat în ultimele deplasări și sunt momente care se pot întâmpla pe parcursul unui sezon. Înainte reușeam să învingem în deplasare și nu o făceam acasă. Acum s-a schimbat și e clar că trebuie să muncim mai bine. Nu este obligatoriu să câștigăm cu CFR Cluj, în etapa viitoare. CFR este prima în clasament, iar noi ne gândim să facem un meci foarte bun”, a declarat Devis Mangia, antrenorul lui CSU Craiova.

Formația olteană continuă să fie prezentă pe podium, clasându-se pe locul trei cu 40 de puncte. În următoarea etapă, CSU va întâlni acasă liderul clasamentului, CFR Cluj. Meciul este programat pentru ziua de sâmbătă.

Gaz Metan Mediaș – CSU Craiova 0-0

Gaz Metan Mediaș: Greab (‘69, Pleşca) – Popovici, M. Constantin, L. Cristea, Bușu – Neagu, Sîrghi (‘87, Danci), Bic – Chamed, Olaru (‘54, Tîrcoveanu), Golubovic.

Antrenor: Cristi Pustai.

CSU Craiova: Calancea – Screciu, Kelic (‘55, Popov), Briceag (‘85, Bărbuţ) – Dimitrov, Mateiu, Zlatinski, Bancu – Gustavo (‘74, M. Roman), Băluță, Mitriță.

Antrenor: Devis Mangia.

Cartonașe galbene: Constantin ‘63, Buşu ‘90+2, Chamed ‘90+6, Danci ‘90+9.

Au arbitrat: George Rădulescu – Adrian Ghinguleac, Mircea Orbuleț; Lucian Rusandu.