CUPA ROMÂNIEI – MEHEDINȚI/S-au decis sfert-finalistele

După disputarea optimilor de finală, trei echipe de Liga a V-a s-au calificat în faza următoare a Cupei României – Mehedinți

Voința Vrata și ASG Hinova sunt surprizele actualei ediții ale Cupei României, după ce au eliminat echipele de Liga a IV-a, Inter Salcia, respectiv Viitorul Cujmir. Aproape de calificare a fost și Dunărea Hinova, care, după 90 de minute, era egala celor de la Dierna Orșova. Oaspeții au marcat de 3 ori în reprizele de prelungiri și au acces în sferturi, acolo unde s-a calificat, tot cu emoții, și Viitorul Șimian. Fără Dorel Stoica și majoritatea titularilor, echipa din Șimian s-a impus cu 4-3 la Oprișor, prin golurile lui Constantin Coadă (4 – ag), Mădălin Paulescu (45, 84) și Costin Simulescu (57), respectiv Ionuț Prodan (30, 33) și Ion Dinișoară (90 – pen). Meciul Știința Broșteni – CS Strehaia a fost întrerupt în minutul 66, la scorul de 2-2, după ce spectatorii au pătruns pe teren și i-au bătut pe doi dintre jucătorii echipei oaspete! După acest incident, componentii echipei din Strehaia au refuzat să mai continue jocul, iar Comisia de Etică și Disciplină a AJF Mehedinți a decis ca echipa de Liga a IV-a să piardă jocul cu 3-0. Totodată, Științei Broșteni i-a fost suspendat terenul de joc pentru 4 jocuri.