Liga a 4-a Dolj / FC U, neînvnsă în tur

Trupa lui Napoli așteaptă cu punctaj maxim derbiul de sâmbătă de la Calafat

La finele săptămânii trecute s-a tras cortina peste prima parte a sezonului regulat din Liga a 4-a Dolj. Cum era de așteptat laurii de campioană a turului de campionat i-a obținut FC U Craiova 1948, care a acumulat 39 de puncte din 13 meciuri jucate. Craiovenii au avut punctaj maxim dar și un golaveraj de 74-10, adică o medie de aproape 6 goluri pe meci. Trupa lui Napoli și Turcu aproape că au ”ucis” competiția, iar dacă vor reuși să se impună și în derbiul de sâmbătă de la ora 11, de la Calafat cu Dunărea, play-off-ul va fi un mini-turneu de complezență.

La Calafat se anunță cea mai dificilă partidă din acest sezon pentru FC U Craiova 1948, gazdele având 10 victorii consecutive și o constanță în joc debordantă. De fapt Dunărea este singura echipă care se poate apropia la capitolul fizic de gruparea craioveană, iar acest aspect, dar și faptul că dorește să răzbune acel 0-4 din tur, va face jocul și mai interesant. În ultima rundă a turului FC U s-a impus la Segarcea, scor 3-1, după o primă repriză mai slabă, dar cu o descătușare după pauză. Dina, Gheorghe, ambii marcând cu capul, și Raicea au punctat pentru cea de-a 13-a victorie, în timp ce golul gazdelor a fost reușit de Miruț.

La FC U au jucat: Preda – Condrea, Dina, Dănănae, Luică – Raicea, Avram, Dragomir, Gârbiță – Cârstea, Bălan. Au mai intrat Ionescu, Marinoiu, Stoichițoiu și Gheorghe. Gazdele i-au avut în teren pe Băluță – A. Georgescu, Aranghel, C. Popescu – Tomiță, I. Corcoveanu, Rioșeanu, C. Pîrvan, Miruț – C. Nicu, Cojocaru. Au mai jucat Manda, I. Pîrvan și Stoenac.

Dacă liderul s-a impus mai greu decât o arată scorul, ocupanta locului secund, Dunărea Calafat, a dat un set la unu celor de la Victoria Plenița. Golurile învingătorilor au fost marcate de Tîrîși (2), Matei (2), Drăghici și Mihalache, iar pentru învinși a înscris Bogdan. La Dunărea Calafat, antrenorul Claudiu Oncică i-a folosit pe: Surdu Iureş, Schuster, Puţintelu, Sgubin, Grigorie, Ţucă, Tudosie, Tîrîşi, Drăghici, Balica. Au mai jucat: Mihalache, Matei, Săpăceanu și Puică. Victoria Plenița s-a prezentat în teren cu: Găman, Croitoru, B. Banu, C. Banu, C. Rus, Sârbu, Mateiţă, Bogdan, Răducan, Ionaşcu și Tudora.

În celelalte meciuri din etapa a 13-a s-au înregistrat rezultatele: Flacăra MoțățeiJiul Podari 0-3, Metropolitan Ișalnița – CSM Progresul Băilești 1-0, Tractorul Cetate – Știința Danubius Bechet 3-2, Ajax Dobrotești – Unirea Tricolor Dăbuleni 2-4 și Recolta Ostroveni – Viitorul Cârcea 1-4.

În prima etapă din retur, sâmbătă de la ora 11, se vor juca: Recolta Ostroveni – Flacăra Moțăței, Metropolitan Ișalnița – Jiul Podari, Progresul Segarcea – CSM Progresul Băilești, Dunărea Calafat – U Craiova 1948, Tractorul Cetate – Victoria Plenița, Ajax Dobrotești – Știința Danubius Bechet și Viitorul Cârcea – Unirea Tricolor Dăbuleni.

1. U Craiova 1948 13 13 0 0 74-10 39

2. Dunărea Calafat 13 10 1 2 45-17 31

3. Jiul Podari 13 9 1 3 29-19 28

4. Danubius Bechet 13 8 1 4 32-26 25

5. Progresul Segarcea 13 6 2 5 35-24 20

6. Viitorul Cârcea 13 5 3 5 36-31 18

7. Metropolitan Ișalnița 13 6 0 7 34-32 18

8. UT Dăbuleni 13 5 2 6 31-46 17