Pandurii, pe loc retrogradabil

Date:

Echipa gorjeană a pierdut un nou joc pe teren propriu și a ajuns sub linia care asigură menținerea în Liga 2

După 4 remize consecutive, CS Pandurii Târgu Jiu a suferit prima înfrângere cu Marcel Ploaie pe banca tehnică. Echipa gorjeană a fost învinsă, la Motru, chiar de ultima clasată, Foresta Suceava, și a rămas fără victorie pe teren propriu. Singurul gol al partidei de sâmbătă a fost marcat de Matei, care, în minutul 61, a marcat printr-o lovitură de cap, din 6 m.

Până la deschiderea scorului, gazdele au avut mai mult inițiativa și au ratat mai multe ocazii, cele mai clari aparținându-le lui Adrian Șut (35) și Vlad Bujor (48), ultimul trimițând balonul, cu capul, în transversală. Și moldovenii au avut o bară, prin Matei, în minutul 73. S-a încheiat 1-0 pentru Foresta și CS Pandurii a ajuns la 9 partide consecutive fără victorie!

Am făcut un joc destul de bun, până la primirea golului. Ne-am creat destule ocazii de gol. N-am reușit să marcăm, Dacă o făceam în prima oră a jocului, alta ar fi fost soarta partidei. După ce am primit gol, n-am mai avut claritate, am jucat haotic, n-am mai avut limpezime și minte lucidă. Consider că rezultatul e nedrept. Luăm, în continuare, goluri prea ușor. Mergem la Oradea să recuperăm punctele pierdute și să ieșim din subsolul clasamentului”, a declarat antrenorul Marcel Ploaie.

Pandurii – Foresta 0-1

Marcator: Marius Matei 61

R. Stanca (cpt.) – Homei, Brînzan (46 Vodă), D. Lung, A. Vasilescu – Dodoi (76 Durkovic), Raiciu (69 Șendroiu), Şut, D. Drugă – C. Rus, Bujor
Rezerve neutilizate: Jianu – Tudoran, Celea
Antrenor: Marcel Ploaie

Foresta: Began – O. Onofraş, Masella, Diallo, Belevschi, V. Stănescu, Acolatse (25 Boumina), Renquin, Cerlincă, Sumanariu (Coroamă), M. Matei (cpt.) (87 D. Amar)