miercuri, aprilie 24, 2024

Judo/ Au început în forță competițiile la sol

Desfășurată la Ploiești, finala Campionatului Național de Ne-Waza (luptă la sol) pentru cadeți (U18), individual, masculin și feminin, a adus 5 medalii pentru CSM Drobeta Turnu Severin.

La competiția din Prahova au participat peste 250 de judoka, iar de la clubul severinean, Roberta Ioviță (-52 kg) și Andreea Borontiș (-63 kg) au devenit campioane naționale. Severineanca Ana-Maria Stroe (-44 kg) a pierdut finala, iar Iasmina Covaciu (-52 kg) și Alexandru Chicin (-66 kg) au obținut medaliile de bronz. Pe locul al VII-lea s-au clasat Alexandra Nae (-63 kg) și Vlad Topală (-81 kg). Tot la Ploiești, zilele trecute s-a desfășurat și finala Campionatului Național de Judo pe echipe, pentru cadeți, iar CSM Drobeta Turnu Severin s-a clasat pe locul secund, la feminin. Sâmbătă și duminică, în Sala Sporturilor din Drobeta Turnu Severin vor avea loc finalele Campionatului Național de Ne-waza, individual, masculin și feminin, rezervate copiilor U12, U14 și U16, competiții de la care antrenorii Gicu Vasilan și Lena Sterea așteaptă noi medalii.