marți, aprilie 23, 2024

Liga a IV-a Mehedinți/ Oaspeții s-au impus pe linie

Dacă în runda inaugurală, echipele gazdă au obținut victorii pe linie, în runda a II-a au câștigat doar oaspeții. Așadar, după primele 2 jocuri, 5 echipe au punctaj maxim, iar următoarele 5 clasate încă n-au reușit să bifeze vreun rezultat pozitiv.

Scorul etapei a II-a l-a izbutit ACS Viitorul Șimian, care s-a impus cu 6-1 în deplasarea de la Vânju Mare, prin golurile lui Lucian Zamfir (‘3, ’54, ’83), Răzvan Istodor (‘9), Andrei Enea (’20, ’70) (foto) și respectiv Cristian Dumbravă (’77). Cu 6-3 a câștigat campioana CS Strehaia la Pristol. Cosmin Lederer (‘7), Costel Pontu (’13, ’61), Andrei Mătușoiu (’59), Lucian Vârșog (’53) și Eduard Tița (’87) au marcat pentru oaspeți, iar Elvis Roman (’66), Viorel Ciochină (’81) și Florin Făget (’90) au punctat pentru gazde. Victorie pe teren advers au mai obținut Recolta Dănceu, scor 4-1 cu AS Corcova, prin golurile lui Gabriel Enea (’16, ’73), Constantin Negrescu (’18) și Cristian Boboescu (’63), respectiv Mihai Ivana (’28), în timp ce Dierna Orșova s-a impus cu 4-2 la Eșelnița. Oaspeții au condus cu 2-0 la pauză, prin reușitele lui Tiberiu Pătășanu (‘6) și Claudiu Fulga (‘9), Adrian Tomescu (’47) și Cătălin Vîlceanu (’58) au egalat, Tiberiu Pătășanu a readus Orșova în avantaj, în minutul 75, iar Bogdan Epure (’77) a stabilit rezultatul final.

Cel mai echilibart joc a fost cel însă de la Salcia, unde AS Inter din localitate a condus cu 2-1 la pauză, dar a pierdut cu 3-2. Mihai Siminică (‘1) și Sorin Tomescu (’34) au înscris pentru gazde, iar Ionuț Cecă (’13), Liviu Ungureanu (’48) și Mihai Andrei (’78) au întors rezultatul. Per total, nu mai puțin de 32 de goluri s-au marcat în cele 5 jocuri ale rundei a II-a.