joi, aprilie 25, 2024

Cupa României/ Filiaşi merge în turul 4

Trupa lui Victor Naicu s-a impus cu 2-1 în faţa celor de la Sporting Roşiori, după o prestaţie bună.

CSO Filiași a reuşit marţi calificarea în turul 4 al Cupei României, după ce a învins cu scorul de 2-1 pe Sporting Roșiori.

În partida jucată pe stadionul „Chimia”, formația antrenată de Victor Naicu a dominat meciul și a ratat ocazii prin Dinu, Badea și Borneci, iar deschiderea scorului s-a produs în minutul 59. În acel minut, Dinu a centrat din corner la șapte metri, portarul a ezitat să iasă, iar Nicuşor Neacşu a profitat, și a reluat imparabil cu capul. Acelaşi Neacşu s-a transformat din marcator în servant în minutul 80, când a centrat de pe partea stângă lui Dinu care a punctat pentru 2-0. Reuşita celor de la Roşiori a venit cu cinci minute înainte de final, Cercel învingându-l pe Nedeianu cu un şut de la 12 metri la colțul din stânga al porții.

La CSO Filiași au jucat: Alex Nedeianu –Cosmin Calu, Cristian Preda, Dănuț Tereche, Fabian Cruşoveanu – Cristian Tudor, Cătălin Borneci, Nicholas Chivu, Nicuşor Neacşu (’71 Lucian Borhot) – Ionuț Badea (’76 Sorin Papa), Cătălin Dinu (’80 Radu Moraru). De partea cealaltă tehnicianul celor de la Sporting Roșiori, Cristi Negru i-a folosit pe: Răzvan Buşcă (’46 Adrian Angeru) – Marius David, Silviu Pîslaru, Iulian David, Florin Dicu, Dănuț Ivănică, Ionuț Bogdanovici, Alex Raț (’72 Andrei Voicu), Alex Cercel, Vergiliu Velica, Nicolae Fieraru.

Tot marţi, în turul 3 s-au mai jucat: Cetate Deva – Școlar Reșița 0-1, Şoimii Lipova – Naţional Sebiş 2-1, ACS Şirineasa – Atletic Bradu 2-0, FCM Alexandria – Viitorul Domneşti 4-0, Aerostar Bacău – Csikszereda Miercurea Ciuc 2-0, Performanţa Ighiu – Metalurgistul Cugir 7-6 (la penaltiuri, 0-0 după 120 de minute de joc efectiv) şi ACS Petrolul 52 – Flacăra Moreni 3-0. Partidele s-au încheiat aseară Unirea Cristuru Secuiesc – Sănătatea Cluj, Unirea Alba Iulia – Industria Gâlda, Voinţa Biled – Ripensia Timișoara, Agricola Borcea – Înainte Modelu, Delta Dobrogea Tulcea – Unirea Slobozia, Zimbrul Slobozia Conachi – Sporting Lieşti, FCM Focşani 2007 – Râmnicu Sărat, Olimpic Cetate Râşnov – AFC Hărman, CSM Roman – Ştiinţa Miroslava şi Universitatea Cluj – Comuna Recea.