joi, aprilie 18, 2024

Panduri, doar în deplasare

Fără victorie pe teren propriu, CS Pandurii a rămas neînvinsă în deplasare, și după jocul de la Balotești

În etapa a VII-a, CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu s-a impus cu 2-0 la Balotești și a obținut al 10-lea punct, din 4 jocuri disputate în deplasare. Cu antrenorul Adrian Iencsi în tribună, după ce, etapa trecută, la Motru, în minutul 73 al meciului cu Hermannstadt Sibiu (1-3), a fost eliminat pentru proteste, echipa gorjeană a deschis scorul, în Ilfov, încă din minutul 5, când șutul lui Rus, ușor din unghi, a poposit sub transversală. Până la pauză, portarul Stanca a reținut balonul, trimis cu capul, din 8 metri, de Nica, dar cea mai mare ocazie a meciului au avut-o oaspeții, în minutul 65, când, la aceeași fază, portarul Fulga a respins șutul, la firul ierbii, expediat de Raiciu, de la 18 m, dar și de pe linia porții, balonul reluat, ulterior, cu capul, de Dodoi. Dănăricu a majorat scorul în minutul 70, cu un șut din 16 metri, iar, pe final, Gojnea putea reduce din diferență, dar a lovit transversala.

S-a terminat 2-0 și CS Pandurii a bifat al treilea succes consecutiv în deplasare.  Cu doar un punct obținut pe teren propriu, echipa lui Iencsi joacă, sâmbătă, de la ora 11:00, la Motru, cu CS Afumați.

“Mă bucur că am câștigat, din nou, în deplasare. E clar că echipa joacă mai  bine afară. Nu am primit gol în deplasare de 2 etape, dar trebuie să câștigăm și acasă. Avem un grup unit, de caracter, dar, personal, nu mă gândesc la promovare, fiindcă, la Pandurii, sunt în continuare probleme. Avem de suferit la capitolul organizare și susținere financiară”, a declarat Iencsi, la Sport Total FM.

Balotești – Pandurii 0-2

Marcatori: Ciprian Rus 5, Bogdan Dănăricu 70

Baloteşti: Fulga – N. Filip, Marciuc, A. Răuţă, Flămânzeanu (80 Neagu), C. Dedu, Gojnea (86 Paraschiv), A. Coman, A. Suciu (53 P. Ioniță), Pătraşcu (cpt.), E. Nica
Rezerve neutilizate: Iordan – Mirescu, Al. Gheorghe, Al. Grigore

Antrenor: Laurenţiu Diniţă

Pandurii: R. Stanca (cpt.) – Homei, Brînzan, D. Lung, D. Drugă (73 A. Vodă), Raiciu, Dănăricu, A. Şut, M. Maxin, C. Rus (90 Șendroiu), Dodoi (78 Durkovic)
Rezerve neutilizate: D. Popescu – Turda, Celea, Bujor

Antrenor: Adrian Iencsi

Arbitri: Adrian Illyeş (Ploieşti) – Ionuţ Babadac (Alexandria) şi Doru Zamfir (Slatina).

Stadion: Comunal (Baloteşti), spectatori 200