Succes surprinzător al Pandurilor

Liga 2/ CS Mioveni – Pandurii Târgu Jiu 0-4 (0-1)

În ultimul meci al etapei a V-a, elevii lui Iensci s-au impus, cu un neverosimil 4-0, pe terenul unei echipe care marcase de 7 ori și nu primise gol în precedentele 2 meciuri de acasă

CS Pandurii Târgu Jiu a trecut rapid peste înfrângerea de miercurea trecută, de la Motru, scor 1-2 cu Academica Clinceni, și a câștigat, luni seara, cu 4-0 la Mioveni. A fost prima înfrângere a sezonului pentru echipa antrenată de Florin Marin, care, în precedentele 2 jocuri de pe propriul teren defilase cu CS Afumați (4-0) și Olimpia Satu Mare (3-0). Față de meciul din runda precedentă, antrenorul Adrian Iencsi a operat mai multe modificări în formula de start, Daniel Celea, Denis Brînzan, Adrian Șut, George Tudoran, Mihai Maxin și Andrei Șendroiu fiind trimiși în primul 11 în locul lui Alexandru Vodă, Bogdan Dărăricu, Ionuț Raiciu, Rodemis Trifu, Vlad Bujor, respectiv Ciprian Rus.

Dominați în prima jumătate de oră, când doar internețiile lui Răzvan Stanca, la șuturile lui Cosmin Năstăsie (2), Eduard Florescu (16) și Ciprian Andor (32) au făcut ca tabela să rămână neschimbată, „pandurii” au replicat de-abia pe finalul primei reprize. Mai întâi, în minutul 41, șutul lui George Tudoran, din afara careului, a fost respins în corner de portarul Valentin Sima, pentru ca, în prelungirile primei reprize, balonul trimis de același Tudoran, din 13 metri, să intre în plasă, după ce a fost deviat ușor de Costinel Gugu. Intrată la cabine în avantaj, echipa lui Iencsi a început bine partea secundă, când a ratat o ocazie imensă, prin nou-intratul Daniel Pîrvulescu (54), dar s-a descătușat de-abia în ultimele 10 minute, când a marcat de 3 ori! În minutul 80, nou-intratul Ciprian Rus a căzut ușor în careu, la duelul cu Andor, iar arbitrul Florin Devre a indicat eronat punctul cu var. Tot Rus a înscris, fără emoții, din penalty.

Peste alte 4 minute, incursiunea oaspeților a fost finalizată, printr-o „scăriță” din 10 m, de Pîrvulescu, iar, în minutul 90, atacantul Adrian Șut a reluat, nemarcat, sub tranversală. S-a încheiat 4-0 pentru Pandurii, scor pe care nu-l anticipa nici măcar optimistul Marin Condescu, singurul gorjean care declară, răspicat, de fiecare dată, că echipa sa va promova, în pofida numeroaselor probleme financiare cu care se confruntă. De altfel, pe 11 octombrie 2017, Tribunalul Gorj va decide dacă cererea administratorului judiciar al CS Pandurii Târgu Jiu, Emanoil Ciobanu, de a demara procedura de faliment a clubului, va fi admisă sau nu. Aflat în insolvență, CS Pandurii Târgu Jiu are datorii de peste 6 milioane de euro și, conform unor informații, echipa nu mai are bani nici pentru următoarea deplasare, de la Balotești. Duminică, de la ora 12:00, CS Pandurii va întâlni, la Motru, Hermannstadt Sibiu, meciul urmând să fie televizat de Digisport.ro. La Mioveni, CS Pandurii a jucat într-un echipament albastru, fără niciun fel de sponsor inscripționat pe tricouri, în semn de protest față de abandonul total al acționariatului, după ce, la precedentele jocuri, evolua în echipamente noi, albe, care aveau trecute pe tricou toți sponsorii.

stadion-fara-pandurii

Pandurii, „radiată” de pe noua arenă

Rămasă fără suportul finaciar al autorităților locale, dar și al sponsorilor, CS Pandurii Târgu Jiu riscă nici să nu joace pe noua arenă care se construiește pe malul Jiului. Zilele trecute, denumirea PANDURII, insciptionată inițial prin montarea de scaune albe pe rândurile amplasate la tribuna oficială, a fost ștearsă, prin înlocuirea acestora cu scaune albastre. Astfel, nu mai apare nimic scris la nivelul tribunelor, pe suprafața cărora sunt montate 12.386 de scaune albastre. Luna trecută, pe site-ul oficial al divizionarei secunde se anunța că stadionul se va numi „Pandurii Arena” și că astfel va înlocui vechea denumire, „Municipal – Tudor Vladimirescu”. Edilul Marcel Romanescu susține că decizia de a înlocui, de la tribuna oficială, scaunele albe care formau denumirea „PANDURII” nu aparține Primăriei Târgu Jiu . „Este o decizie a Companiei Naționale de Investiții. În momentul de față, se derulează acest contract între CNI și executant. Noi am predat amplasamentul, ca primărie. Nu mai avem în acest moment niciun fel de putere de decizie asupra acestui lucru. Ulterior, după ce se va termina investiția, vom prelua stadionul. Nu știu de ce au făcut modificarea, repet, este o decizie a Companiei Naționale de Investiții”, a declarat primarul Romanescu

Între timp, Primăria a aprobat înființarea Clubului Sportiv Municipal Târgu Jiu, care va avea secții de fotbal, baschet, atletism, tenis de masă și tenis de câmp.

CS Mioveni – Pandurii Târgu Jiu 0-4 (0-1)
Marcatori: George Tudoran (’45), Ciprian Rus (’80 –pen.), Daniel Pârvulescu (’83), Adrian Șut (’90)
Mioveni: Sima – Tirică, Gugu, Ichim, E. Stoica – Mîrzeanu, R. Lazăr (’58 Iamandi) – Rădescu (’46 A. Neagoe), E. Florescu (’46 Pirtea), Andor – C. Năstăsie (cpt.).

Rezerve neutilizate: F. Croitoru – Traşcu, Burnea, D. Ene.

Antrenor Florin Marin

Pandurii: R. Stanca (cpt.) – Homei, Celea, D. Lung, Drugă – Şut, Brînzan, Tudoran ( ’51 Pîrvulescu) – M. Maxin, Dodoi (’61 C. Rus), Şendroiu (’68 Bujor)
Rezerve neutilizate: D. Popescu – Vodă, Dănăricu, Turda.

Antrenor: Adrian Iencsi

Aribitri: F. Dreve (Cluj-Napoca) – C. Lucaciu (Cluj-Napoca) şi M. Bălan (Dej)