joi, martie 28, 2024

Gorjenii, la prima victorie stagională

După remizele cu FC Argeș (0-0) și Chindia Târgoviște (3-3), CS Pandurii a bifat, la Metaloglobus, primul succes al sezonului

CS Pandurii Târgu Jiu a spart gheața în Liga a II-a, după ce s-a impus, sâmbătă, cu 3-2 în deplasarea de la Metaloglobus București. În urma acestui succes, echipa gorjeană a urcat 3 locuri în clasament, de pe 10 pe 7. A fost și prima victorie a carierei de antrenor în eșalonul secund pentru Adrian Iencsi, care, în primele două etape ale sezonului trecut, pe când pregătea Foresta Suceava, fusese învins de Unirea Tărlungeni (1-4) și UTA Arad (0-2), rezultate care au dus la despărțirea, prematură, de echipa din Moldova. Plecat ulterior la Unirea Jucu (Liga a III-a), Iensci a început cu stângul și cea de-a doua sa experiență în Liga a II-a, chiar în această lună, când echipa pe care o preluase în vară, Dunărea Călărași, pierdea cu 4-1 în deplasarea de la Academica Clinceni, în prima rundă a actualei stagiuni. După acest eșec, Iencsi și-a reziliat contractul cu echipa din Călărași și a semnat, imediat, cu Pandurii, cu care a debutat, sâmbăta trecută, cu o remiză, scor 3-3, cu Chindia, la Motru. Pe terenul sintetic al nou-promovatei Metaloglobus București, Iencsi n-a mai greșit tactica și actuala sa echipă conducea cu 2-0 la pauză, prin golurile lui Bujor (17) și Dodoi (43). Gazdele au redus din diferență prin Martin (54), dar, peste alte 11 minute, atacantul de 18 ani, Dodoi (foto), a reușit dubla și a ajuns la 4 goluri în 2 jocuri. Ultimul cuvânt l-a avut Ghenovici, care l-a învins, în minutul 81, pe Stanca, din lovitură liberă. CS Pandurii speră să lege victoriile în intermediara de miercuri, când va întâlni Academica Clinceni, pe terenul din Motru.

Turda, Șut și Maxim pentru Pandurii

Cu Clinceni, la Pandurii ar putea debuta și noile achiziții Florin Maxim (36 ani, fundaș ex FC Voluntari), Grigore Turda (20 de ani, fundaș ex FC Zalău) și Adrian Șut (18 ani, atacant ex ASA Târgu Mureș). Toți trei au evoluat în amicalul pe care echipa lui Iencsi l-a disputat, la mijlocul săptămânii trecute, la Petroșani, cu ACS Șirineasa, club de Liga a III-a preluat, vara aceasta, de omul de afaceri gorjean Nicolae Sarcină, a cărui societate Succes este inscripționată, ca sponsor, pe tricourile Pandurilor.

„Sper ca cei 3 să se integreze cât mai repede la echipă, iar în cel mai scurt timp să beneficiem de serviciile lor. Echipa trebuie să fie acoperită pe toate posturile”, a afirmat Iencsi.

Metaloglobus Bucureşti – Pandurii Târgu Jiu 2-3

Marcatori: Martin (54) și Ghenovici (81) / Bujor (17), Dodoi (42, 65)
Metaloglobus: R. Geant
ă – A. Roman, F. Iordache, Caramalău, A. Sava – A. Popa, Ghenovici – Ş. Stîngă, Ş. Niculae, Robu – Martin. Antrenor: Bogdan Vintilă.
Rezerve: Nedelcu – Negotei, R. Gheorghe, Răileanu, Vlad, I. Marian, Gafavu.
Pandurii: Stanca (cpt.) – Lung, Vodă, Homei, Drugă – Raiciu, Zaina, R. Trifu – Bujor, C. Rus, Dodoi. Antrenor Adrian Iencsi.
Rezerve: D. Popescu – Ciobanu, Celea, Pârvulescu, Tudoran, Şendroiu, Dănăricu.
Arbitri: Cl. Marcu – I. Erchian şi F. Iacob (toţi din Constanţa)

Stadion: Metaloglobus (Bucureşti), spectatori 150