Judoka craioveni, pe podium la competiții continentale

La finalul săptămânii trecute, judoka din Bănie au fost activi în competițiile de pe continentul Europa. Cea mai importantă medalie a fost obținută de Cleonia Rîciu, de la CSU Craiova, care a cucerit argintul la Cupa Europeană U21 de la Berlin. Sportiva antrenată de Mihai Voinea s-a clasat pe locul secund la categoria 52 de kg, după ce a pierdut în finală contra azerei Azizova Nazakat.

Ionela Băran, campioană balcanică

Antrenată tot de Mihai Voinea, judoka Ionela Băran (LPS Craiova) a participat cu brio la Campionatul Balcanic U15 din Grecia, reușind să își adjudece titlul balcanic. Ionela a cucerit aurul la categoria 48 de kilograme. O altă sportivă din Craiova s-a clasat pe locul cinci la Balcaniadă, fiind vorba despre Andreea Balica, de la CSM Craiova, care a concurat la categoria +63 kg.