joi, martie 28, 2024

Atletism / 14 medalii pentru craioveni la Pitești

Atleții de la CSM și CSU s-au descurcat excelent la finala Campionatului Național de atletism pentru Seniori și Tineret

CSM Craiova și CSU Craiova s-au întors cu tolba plinã de medalii de la finala Campionatului Național de atletism pentru Seniori și Tineret de pe stadionul “Nicolae Dobrin” din Pitești, întrecere la care au participat cei mai valoroși sportivi din țarã.

Dacã în prima zi delegația craioveanã a cucerit 8 medalii: 1 de aur, 4 de argint și 3 de bronz, ziua de sâmbãtã a adus alte 6 medalii (5 de argint și una de bronz). Performanțele obținute la Pitești au foste obținute de Andreea Grecu, legitimatã la CSM Craiova, aur în proba de 100, Roxana Ene (CSU Craiova) a câștigat medalia de bronz la seniori și argint la tineret, Andrei Ștefana (a obținut medalia de argint 8.57.30, în proba de 3.000 m), Daniel Betej (s-a clasat pe locul 3, cu timpul de 8.58.48), Cosmin Sorescu (CSM Craiova) și-a trecut în palmares încã o medalie în proba de aruncare a ciocanului cu o aruncare de 62.51 m. Alexandru Corneschi (CSM Craiova) a luat argintul în cursa de 10.000 m cu timpul de 31.25.80, Cãtãlina Chircã, legitimatã la CSM Craiova, a câștigat bronzul la tineret. Cãtãlina a încheiat proba de 1.500 m în 5.02.46.

Sâmbãtã medaliile au fost obținute de Roxana Ene, legitimatã la CSU Craiova, care a câștigat douã medalii, ambele de argint. Craioveanca s-a clasat pe locul 2 la tineret în proba de 200 m, cu timpul de 24.44, respectiv pe 2 la tineret, în cursa de 400 m garduri, cu o performanțã de 61.40. Un alt sportiv de la CSU Craiova, Mãdãlin Gheban, a câștigat douã medalii de argint (atât la seniori, cât și tineret). Sportivul craiovean a terminat cursa de 800 m în 1.51.74. De asemenea Ileana Sorescu (CSM Craiova) a cucerit medalia de argint în proba de aruncare a discului (45.55 m), în vreme ce Andreea Grecu, legitimatã la CSM Craiova, a obținut medalia de bronz în proba de 200 m, dupã ce devenise campioanã naționalã la 100 m.