marți, aprilie 23, 2024

Cetate, la al doilea rateu

Campioana Doljului a pierdut, din nou, șansa de a merge în eșalonul trei după ce a fost învinsă și în meciul retur de Internațional Bălești.

Doljul rămâne pentru a doua oară la rând perdantă la barajul de promovare în C, deoarece sâmbătă campioana județului Tractorul Cetate a ratat din nou șansa de a merge în Liga a 3-a. După un meci cu un start identic ca anul trecut când primeau gol rapid de la CS Șirineasa, acum doljenii au început jocul de la 0-1, golul celor de la Internațional Bălești fiind marcat în minutul 2 din foarfecă de la 10 metri de Negrea. Cu acest dezavantaj, Tractorul s-a văzut neputincioasă de a reveni în joc și a evoluat foarte slab pe durata meciului. Ba mai mult nu și-a creat nicio ocazie clară de a marca.

Gorjenii au dublat avantajul în minutul 33 prin Horia Sitoianu, care a finalizat cu șut la colțul lung de la 12 metri lateral stânga, după un contraatac. Palida consolare a gazdelor a venit în minutul 38 când Dorel Stoica a executat în forță o lovitură liberă de la 25 de metri, portarul gorjenilor fiind spectator. Repriza secundă a avut același scenariu ca și prima, deoarece Internațional a mai punctat din nou la 4 minute de la reluare prin Berescu, scăpat singur cu Sălcianu. În jocul de sâmbătă de la Cetate, echipa gazdă antenată de Dorian Vasilică a jucat în formula: Ionuț Sălcianu – Andrei Dicu, Viorel Ciochină, Dorel Stoica, Silviu Dragomirescu, Dorian Vasilică, Alin Sîrbu, Georgian Tobă, Ionuț Manda, Costinel Stanciu și Ionuț Ilie. Au mai intrat Titu Cîrstea, Marian Roman, Alin Sodoleanu și Adrian Nicola. De partea cealaltă, antrenorul Dumitru Vasilică, chiar unchiul tehnicianului de la Cetate, i-a folosit pe: Dragoș Constantinescu – Cristian Negrea, Nicolae Ivan, Adrian Ularu, Florin Drăgoi, Radu Dăianu, Silviu Amariei, Daniel Coiculescu, Eduard Frățilescu, Horia Sitoianu, Ion Berescu. Au mai fost introduși: Octavian Stroe,  Cătălin Clenciu, și Alex Munteanu.

Oltul, mai bun decât Vâlcea

Într-un alt duel oltenesc în meciurile de baraj, sâmbătă, pe terenul sintetic al stadionului” 1 Mai” din Slatina, campioana Oltului, AS Milcov s-a impus cu 2-0, după ce în tur remizase scor 0-0, în fața deținătoarei titlului din Vâlcea, Viitorul Dăești. Golurile echipei din Milcov au fost marcate de: Florin Tudor (47′), Gabriel Precup (89′). Tehinicianul gazdelor Ionuț Tache i-a avut în teren pe: Turianu – Burcea, Căpraru, Ciurea, Preda, Tudor, Precup, Ioniță, Marin Florin, Amza, Iordache. Au mai intrat Rezeanu și Mădălin Ion.

Vâlcenii pregătiți de fostul jucător al Universității și de la Pandurii, Cosmin Urus s-au bazat pe: Vlădoi – Moldoveanu, Nicolaescu, Chiripuș, Fistogeanu, Cosma, Schinteie, Bogdan Preda, Naciu, Simion, G. Neacșu: Au mai jucat Filipoiu, Pătrănouiu și Vlad. În celelalte meciuri din manșa retur a barajului pentru accederea în Liga a 3-a s-au înregistrat rezultatele: SC Oțelul Galați (Galați) – Unirea Mircești (Iași) 2-0 (În tur 0-1), Fc 2007 Gârceni (Vaslui) – Victoria Traian (Brăila) 1-3 (0-4), Voința Saelele (Teleoman) – CS Strehaia (Mehedinți) 8-0 (4-2), SSC Farul Constanța (Constanța) – Pescărușul Sarichioi Jr. (Tulcea) 1-0 (7-2), Lăpușul Târgu Lăpuș (Maramureș) – ”Alb-Negru” al Studenților Clujeni (Cluj) 0-6 (0-8), Șoimii Lipova (Arad) – Diosig Bihardioszeg (Bihor) 1-0 (6-1), Unirea Bascov (Argeș) – FC Avrig (Sb) 1-3 (0-1), Voința Crevedia (Ilfov) – Progresul Spartac (București) 2-6 (3-0 la” masa verde”), Viitorul Ghimbav (Brașov) – Mureșul Rușii-Munți (Mureș) 2-2 (2-0), Metalul Buzău (Buzău), Agricola Borcea (Călărași) – CSM Dunărea Giurgiu (Giurgiu) 1-0 (2-2), ACS KSE Târgu Secuiesc (Covasna) – Pro Mureșul Toplița (Harghita) 6-0 (3-0), Dumbrava Gâlgău-Almășului (Sălaj) – Unirea 08 Tășnad (Satu Mare) 1-3 (1-2), CSM Bucovina Rădăuți (Suceava) – ACS Dumitra (Bistrița Năsăud) 2-1 (0-0), Viitorul Curița (Bacău) – Sănătatea Darabani (Botoșani) 3-4 (0-1), CSM Focșani 2007 (Vrancea) – Teiul Poiana Teiului (Neamț) 3-2 (2-1), Șurianu 1945 Sebeș (Alba) – Viitorul Caransebeș (Caraș Severin) 3-1 (2-1) și ACS Ghiroda (Timiș) – Inter Petrila (Hunedoara) 3-1 (2-1).