vineri, martie 29, 2024

Opt medalii pentru luptătorii din Bănie la Cupa României

Constanța a găzduit, săptămâna trecută, Cupa României de seniori la lupte libere, greco-romane și feminine. Competiția a fost un prilej bun pentru luptătorii craioveni să cucerească noi medalii, adunând în total opt distincții la malul mării. Cei mai prolifici au fost sportivii de la CSU Craiova care au obținut trei medalii de aur prin Ionuț Moise (70 kg), Alexandra Anghel (69 kg) și Ștefan Coman (61 kg) și alte trei distincții de bronz grație luptătorilor Sergiu Constantin (57 kg), Cristian Surugiu (65 kg) și Ion Plop (74 kg). Aceste rezultate au clasat clubul craiovean pe locul trei în ierarhia generală pe cluburi la lupte libere. Alte două sportive aflate în dublă legitimare CSM Craiova – CSM Drobeta Turnu Severin au cucerit câte o medalie, de argint și de bronz. Mihaela Bărbulescu (55 kg) s-a clasat pe locul secund la Constanța, iar Denisa Breazu (48 kg) a încheiat competiția pe locul trei.

Titlu național pentru judoka Alexandra Dumitrașcu

La Campionatul Național U13 care a avut loc între 16 și 18 iunie în Timișoara, judokanii craioveni au urcat de trei ori pe podium, printre care s-a aflat și o medalie de aur. Alexandra Dumitrașcu, de la LPS Petrache Trișcu Craiova, și-a adjudecat titlul de campioană națională la categoria 52 de kg, în timp ce de la același club Daria Gheorghe a urcat pe a treia treaptă a podiumului la 44 kg, iar Daria Gramă a ocupat locul cinci la 32 kg. Cea de-a treia medalie a fost cucerită de judoka de la CSM Craiova Dorina Prejbeanu, care a obținut tot un bronz la 32 kg. De la Clubul Sportiv Municipal s-au mai clasat pe locurile cinci Andra Troacă (44 kg) și Raisa Dorobanțu (32 kg). Practicanții de judo de la LPS Craiova sunt anternați de Mihai Voinea, iar cei de la CSM Craiova de Adrian Nicola.