Atleții de la cluburile craiovene au cucerit noi medalii

Atletismul craiovean a cunoscut noi distincții în cadrul a două competiții desfășurate recent, Campionatul Balcanic de Juniori 2 și Campionatele Internaționale ale României. Cea mai importantă medalie a sosit din partea talentatei Vanessa Balaci de la LPS Petrache Trișcu și CSU Craiova, care a urcat pe podium în cadrul Balcaniadei categoriei ei de vârstă, fiind prima apariție la un concurs internațional a junioarei craiovene. Atleta pregătită de antrenorul Nicușor Bugiulescu a cucerit bronzul în proba de 100 metri cu timpul de 12, 54 secunde la competiția ce a avut loc la Istanbul (Turcia). Ea s-a clasat de asemenea pe locul patru cu ștafeta României de 4×100 metri. Suntem bucuroși de această reușită, un bronz la un Campionat Balcanic este o medalie importantă mai ales că a fost prima competiție internaționalei a ei. Nici nu ne așteptam ca Vanessa să fie selecționată pentru balcaniadă, dar se pare că a fost o decizie bună. Ar fi putut să aibă o performanță și mai bună, chiar un record personal dacă vântul nu ar fi fost așa de puternic, dar oricum este un rezultat foarte bun. Acum ne pregătim pentru Campionatul Național de Juniori 2, care este prima competiție cronologic vorbind. Apoi va urma Festivalul Olimpic al Tineretului European care va avea loc în iulie, Vanessa urmând să alerge la proba de 200 metri. Așteptăm și confirmarea oficială pentru Campionatul Mondial din Kenya”, a declarat antrenorul atletei craiovene, Nicușor Bugiulescu.

Cinci prezențe pe podium la Campionatele Internaționale ale României

bobocelCluj-Napoca a găzduit de curând ediția din acest an a Campionatelor Internaționale ale României la atletism, competiție la care atleții legitimați la cluburile din Bănie au urcat de cinci ori pe podium. De la CSU Craiova, Ancuța Bobocel și Mădălin Gheban au cucerit medalii în Ardeal. Bobocel a câștigat aurul la 3000 metri obstacole, încheind cursa cu timpul de 10 minute, 8 secunde și 90 de sutimi, în timp ce Gheban a venit pe locul secund la 800 metri (1 minut, 52 secunde, 50 sutimi). Roxana Ene (CSU) a fost și ea aproape de medalie, dar s-a clasat pe locul patru în proba de 100 metri. Medaliile sportivilor de la CSM Craiova au avut toate culoarea de argint și au fost cucerite de Daniel Budin la proba de 100 metri (10, 53 sec.), Andreea Grecu tot la cursa rege a atletismului, cea de 100 metri, cu timpul de 11, 83 secunde și Mihai Anastasiu, care a sărit 2, 16 metri pentru locul doi la săritura în înălțime. Sportivi legitimați la Clubul Sportiv Municipal care au luat parte la întreceri, dar care nu au prins podiumul la Cluj-Napoca au fost Ioan Pițigoi (locul 7 – 100 m), Ana Maria Roșianu (locul 5 – 100 m), Adelina Pastor (locul 4 – 400 m), Iulian Ganciu (locul 7 – 800 m) și Mariana Fica (locul 11 – 400 m).