Juniorii U17 ai Craiovei sunt în finala campionatului național

Juniorii lui CSU Craiova au reușit performanța de a ajunge în ultimul act al Ligii Elitelor U17 remizând, sâmbătă, la Arad în returul semifinalelor cu UTA Bătrâna Doamnă. După ce în tur elevii lui Mogoșanu obținuseră o victorie cu 2-1, misiunea lor în retur era să înscrie cel puțin un gol pentru a-și înlesni calificarea în finală, iar asta s-a întâmplat chiar de două ori din partea puștilor craioveni. CSU Craiova a remizat 2-2 pe terenul lui UTA, după ce a condus cu 1-0 încă din primele zece minute ale meciului datorită golului marcat de Gîrbiță dintr-o lovitură de pedeapsă. Gazdele au reușit totuși să întoarcă scorul, iar în repriza secundă UTA se afla la conducere pe tabelă cu 2-1. La acest scor, meciul urma să meargă în prelungiri, însă echipa craioveană a rezolvat calificarea în finalul partidei prin reușita lui Ciutică (74), care a clarificat orice dubiu legat de formația care va merge în finală. CSU Craiova va disputa finala campionatului național pe data de 2 iunie la complexul sportiv din Buftea, contra lui Dinamo București, echipă care a trecut în semifinale de Ardealul Cluj și care i-a fost colegă de serie formației oltene în stagiunea regulată. “Aradul a fost o echipă destul de incomodă. A fost o dublă strânsă, la fel ca și cealaltă semifinală. La nivelul ăsta sunt echipe apropiate, cu mici plusuri și minusuri. Dar mă bucur că am reușit să trecem mai departe, meritam să jucăm finala. Cu Dinamo am fost în aceeași serie, n-aș putea da un pronostic pentru meciul din finală, dar va fi cu siguranță destul de dificil pentru ambele echipe. Suntem într-un echilibru sensibil, ca să spun așa. Din păcate Screciu nu poate să vină, și nici Markovic care nu este încă apt. Într-un an de zile Screciu a fost doar în două meciuri la noi și Markovic în opt meciuri. Parcursul ăsta pe care l-am avut, l-am reușit fără cei doi, așa că dacă ar fi fost și valabili pentru mai multe meciuri am fi fost mult mai puternici. Oricum noi ne vom bate până la ultima secundă cu Dinamo pentru a cuceri titlul național”, a declarat antrenorul grupei U17 de la CSU Craiova, Daniel Mogoșanu. Echipa craioveană a arătat astfel în returul de la Arad: Bobonete – Nițuică, Constantinescu, Sima, Vadasis, Șerban, Dobre, Gîrbiță, Mihăilă, Albăstroiu, Zbona. Au mai intrat: Ciutică, Tîrș, Calu și Cercel.