JUNIORI U17/Un nou derby nedecis

În derby-ul echipelor mehedinţene înscrise în Campionatul Naţional de fotbal rezervat juniorilor U17, ACS Luceafărul Drobeta a remizat, sâmbătă, cu CSS Drobeta Turnu Severin, scor 3-3.

Pentru a treia oară în acest sezon, derby-ul ACS Luceafărul Drobeta – CSS Drobeta s-a încheiat nedecis. După două rezultate de 1-1, interpuse de o victorie cu 1-0 a Clubului Sportiv Şcolar, scor egal s-a consemnat şi în cea de-a patra confruntare dintre echipele severinene. Partida de sâmbătă s-a terminat 3-3 şi a fost presărată cu numeroase răsturnări de scor. ACS Luceafărul a modificat prima tabela în minutul 5, prin Ionuţ Borugă (5), dar CSS Drobeta a întors rapid rezultatul, după golurile lui Constantin Dănoiu (7) şi Ștefan Toader (14). În partea secundă, gazdele au revenit din nou în avantaj, datorită reuşitelor lui Augustin Bosoancă (47) şi Ștefan Pătrașcu (78), dar Constantin Dănoiu a adus un punct echipei sale, în ultimul minut de joc. După rezultatul derby-ului arbitrat de severinenii Luis Balangă – Adrian Nicolae şi Flavian Paraschivu, Luceafărul se menţine pe locul al 4-lea în seria a X-a, cu un avans de 3 puncte peste CSS Drobeta.
Pregătită de Vintilă Mişu, Luceafărul a jucat în formula I.Mişu – Curea, Mohora (41 Bîcleşanu), Pătraşcu, Schinteie, Habet, Moescu, Dăescu (74 Baitz), Harcău (65 Cojocaru), Bosoancă şi Borurgă (27 Dobroiu). Echipa antrenată de Mihai Caliţoiu a replicat cu Băicuş (52 Răceanu) – C. Ţurai, Popa, Bordea, Lohon, Gîdea, Amzulescu, Mogoş, Ilie (41 Sărăcin), Toader și Dănoiu.