vineri, martie 29, 2024

Liga 1/Revanșã tot la 3 goluri

Învinsã la Pitești de clujeni, trupa lui Mulțescu a învins la aceeași diferențã în Gruia

Prestațiile din ultimele 3 jocuri, incluzând aici și eșecul din Cupã cu FC Voluntari, au fost redresate duminicã seara pe stadionul” Constantin Rãdulescu” din Cluj-Napoca. În fața grupãrii CFR Cluj, CSU Craiova a fãcut cel mai bun meci al sãu din play-off, reușind sã se impunã duminicã seara, cu scorul de 3-0. Craiovenii au deschis scorul prin Andrei Ivan (30), care a reușit un șut de senzație din marginea careului mare. La vestiare s-a intrat cu 2-0 pentru echipa lui Mulțescu, Zlatinski, reluând din interiorul careului balonul respins de Marc. Scorul final a fost stabilit de Ivan, minutul 76, care la reluat în plasã mingea întoarsã de Bãluțã. Prin cele douã goluri marcate Andrei Ivan a ajuns la cota nouã goluri marcate în acest sezon. În urma succesului, CSU s-a apropiat la douã puncte de Dinamo. La finalul meciului din Gruia antrenorul Gigi Mulțescu a declarat:” Le-am spus jucãtorilor dupã meciul din Cupã cã urmãtorul joc este ocazia unicã sã ne împãcãm cu noi, sã nu avem ce ne reproșa la sfârșitul întâlnirii și sã jucãm pentru suporteri. Am pregãtit meciul foarte bine. Am reușit sã construim niște contraatacuri care ne-au adus și goluri, am fãcut o partidã bunã, cu un plus de determinare și cu tot ce ne-a lipsit pânã acum și am fost criticați în partidele trecute. Aș vrea ca jocul echipei sã fie și mai bun, pentru cã am mai greșit pase, am ratat multe ocazii… Se poate și mai bine. Vreau sã pãstrãm un nivel ridicat de joc. Am reușit niște victorii frumoase în campionatul regulat, și în play-off am fãcut vreo douã-trei meciuri bune, deci acest meci nu este un etalon. Sigur cã e și o revanșã din partea noastrã, pentru cã în tur am pierdut cu 4-1 și trebuie sã ne bucurãm cã am câștigat. Nu ne intereseazã cã arbitrãm lupta la titlu, ci sã adunãm punctele, dar și mai mult sã câștigãm returul cu Voluntari și sã ne calificãm în finala Cupei“, a spus antrenorul de 65 de ani, mândru cã l-a debutat în Liga I și pe juniorul Radu Bârzan: „Fac tot ce pot ca sã rãmânã ceva și pentru viitor la Craiova. Pe oriunde am fost am construit și am promovat jucãtori tineri, pentru schimbul de mâine “. Formula de start a craiovenilor a arãtat în meciul cu CFR astfel: Mingote – Dimitrov, Dumitraș, Barthe (46 Petre), Briceag – Bãluțã (83 Mãzãrache), Screciu, Zlatinski – Bancu, Ivan, Jazvic (75 Bârzan). Gazdele, antrenate de Vasile Miriuțã au jucat cu: Marc – Tiago Lopes, Larie, Horj, Peteleu – Gomelt, Nascimento (46 Roman) – Sorsa (60 Antal), Pãun, Deac (10 Juan Ruiz) – Omrani. Etapa viitoare, CSU va juca, duminicã seara, pe teren propriu, cu echipa lui Gicã Hagi, FC Viitorul Constanța, pe care au învins-o la Ovidiu, scor 1-0, prin reușita lui Mateiu din minutele de prelungire.