Voleibaliștii merg pe terenul Stelei

Cu trei etape înainte de finalul campionatului, echipa craiveană masculină de volei trage din toate forțele pentru a reuși să ocupe cel puțin locul de vicecampioană națională, dacă cel de campioană, pe care l-a obținut anul trecut, este destul de greu de vizat în acest moment. Pentru asta, formația pregătită de Dan Pascu are nevoie de toate punctele în cele trei jocuri care mai sunt de disputat, la acest moment clasându-se pe locul trei, cu cinci puncte în spatele liderului Zalău și cu două mai puțin decât formația de pe locul secund, Arcada Galați. SCM U Craiova va evolua, astăzi, în deplasare în compania formației Steaua București, de la ora 19.00. Deși în campionat a ocupat la un moment dat și prima poziție a clasamentului, gruparea bucureșteană a cedat în play-off, ajungând să se claseze pe locul patru. Steaua a suferit cinci înfrângeri în cele șapte etape scurse din această fază, iar Craiova își dorește să îi aducă și eșecul cu numărul opt. În meciurile directe din acest sezon, formația lui Pascu s-a impus în fața roș-albaștrilor de două ori pe teren propriu, în ambele meciuri cu 3-0. În timpul stagiunii regulate, steliștii au câștigat partida de acasă, cu 3-1. În altă ordine de idei, voleibalistele de la SCM U Craiova vor juca tot astăzi în play-out, de la ora 15.00, contra formației ACS Penicilina Iași. Meciul se va disputa în Sala “Ion Constantinescu” din Craiova.