joi, martie 28, 2024

Cinci medalii pentru judokanii craioveni la Cupa României de seniori

Elevii lui Mihai Voinea de la CSU Craiova au avut prestații meritorii la Cupa României de seniori, desfășurată între 7 și 9 aprilie la Oradea. Aceștia s-au întors cu cinci medalii acasă, una de aur și patru de bronz. Floriana Văcaru a urcat din nou pe primul loc, câștigând Cupa României la categoria +78 de kg, iar Amalia Doană (48 kg), Eusebio Dragotescu (60 kg), Robert Pasăre (60 kg) și Robert Gușă (100 kg) au obținut bronzul la concursul de la Oradea pentru Clubul Sportiv Universitar Craiova. A fost un nivel puțin mai scăzut la această competiție pentru că mai mulți sportivi din țară sunt plecați la un turneu internațional în Italia, dar totuși a fost o concurență mare. E un concurs puternic la care ne bucurăm că am reușit să obținem cinci medalii. Urmează acum finala națională de U14 pe 20 aprilie la Râmnicu Vâlcea, unde sperăm să fim de mai multe ori pe podium”, a declarat Mihai Voinea, antrenorul sportivilor medaliați la Oradea.