joi, aprilie 25, 2024

LIGA A V-A MEHEDINȚI / Victorii chinuite pentru pretendentele la titlu

Detașate în fruntea clasamentului, Dunărea Hinova și Real Vânju Mare n-au impresionat în etapa a XV-a

Deși avea un avans de 25 de puncte față de adversara sa, Dunărea Hinova s-a desprins în câștigătoare de-abia în repriza secundă a  meciului, disputat pe propriul teren, cu AS Corlățel. După 1-1 la pauză, liderul a obținut victoria prin „dubla” lui Iulian Stăiculescu, din minutele 61 și 63. În prima repriză, Virgil Crețu (2) deschisese scorul pentru gazde, iar Viorel Ivașcu (38) egalase. Și ocupanta locului secund, AS Real Vânju Mare, a obținut o victorie chinuită, scor 1-0 cu  Unirea Gârla Mare, prin autogolul lui Claudiu Cojocaru, din minutul 5. După acest rezultat, echipa din Vânju Mare a rămas la 2 puncte sub Dunărea Hinova. Pe ultima treaptă a podiumului a urcat Inter Crăguiești, care a câștigat la „masa verde” derby-ul cu Voința Vrata, deoarece oaspeții nu s-au prezentat la joc!