KARATE/Pe podium la Universitare

Trei studenți de la Facultatea de Educație Fizică și Sport a Universității din Craiova, care practică artele marțiale de performanță, s-au făcut remarcați și la întrecerea națională a studenților, Campionatul Național Universitar de karate, care a avut loc duminică în București, participând 74 de studenți de la 20 de centre universitare din țară. Bilanțul final al sportivilor craioveni a fost de patru medalii, două de argint și două de bronz. La kumite individual, Gabriel Iordache (67 kg) a obținut argintul, iar Ionuț Mitrică (60 kg) și Marius Florescu (75 kg) câte o medalie de bronz. Același Ionuț Mitrică a mai urcat pe a doua treaptă a podiumului la kata individual, probă la care Marius Florescu s-a clasat pe locul cinci. Karateka sunt pregătiți de antrenorul Geri Mitroi. Datorită acestor rezultate, Universitatea din Craiova s-a situat pe locul doi în clasamentul pe universități la masculin.