joi, aprilie 18, 2024

5 puncte pentru doljeni

Victorie pentru „satelit”, remize pentru Podari și Filiași în etapa din weekendul trecut.

Formația secundă a CSU Craiova își continuă forma bună din acest început de retur. Vineri, elevii lui Cornel Papură și Mugur Gușatu s-au impus clar, scor 4-2, în fața echipei Atletic Bradu. În meciul jucat pe ”Extensiv”, craiovenii au deschis scorul rapid în minutul 3, prin Borța, care a şutat puternic de la 30 de metri direct sub transversală și l-au dublat prin Măzărache (10). CSU II a dus scorul la 3-0 când Buzan în minutul 18, cu o centrare înşelătoare la colțul lung, l-a surprins pe portarul argeșean Sporea. Trupa lui Iulian Tameș a dat semne tardive de revenire în minutul 40 prin Ruță, dar în repriza secundă Alex Popescu a refăcut avantajul de trei goluri în minutul 79. Șase minute mai târziu a ieșit la rampă portarul Andrei Vlad care a apărat o lovitură de la unsprezece metri, dictată după un fault comis tot de el, şi executată de Ruță. Ultimul gol al jocului a l-a marcat în minutul 90+1, M.Ion. La CS U II au jucat: Vlad – Vlădoiu (81 Trocan), Hodea, Hreniuc, Borța – Enache, Țoiu, Buzan (90 Chivu) – Frăsineanu (57 Gunie), Al. Popescu, Măzărache (71 Tătulea). Cei din Bradu i-au avut în teren pe: Sporea – Păun (31 Ciucă), Golban, Dumitrache, Din, Voinescu (39 Jenaru), O. Popescu, Tameş (66 Ceapă), Traşcă (61 Marcu), Ruță, M. Ion.

Sâmbătă, celelalte grupări doljene din C3 ACSO Filiași, respectiv ACS Podari au încheiat la egalitate meciurile disputate. Filieșenii au remizat, scor 2-2 (0-2), în partida jucată pe stadionul ”Metaloglobus “din Capitală, în compania echipei secunde a FCSB, golurile doljenilor fiind marcate în repriza a doua, de Claudiu Bălan și Sorin Papa.

”Am făcut o primă repriză catastrofală, cu greșeli individuale la toată lumea, de ziceai că suntem începători. Primul lor gol a fost după o pasă greșită, iar al doilea a venit din penalti, după un henț involuntar al lui Calu. A doua repriză am schimbat sistemul, am jucat cu trei în apărare, l-am scos pe Chircan și l-am băgat pe Fruntelată, a intrat foarte bine în joc, la fel și Papa, am câștigat și mijlocul terenului și am egalat cu două goluri frumoase. Puteam să și câștigăm, Calu a șutat în picioarele portarului în ultimele secvențe, deși avea și alte soluții. Repriza a doua a fost foarte bună și trebuie să ne mulțumim cu rezultatul final. O să analizăm, să vedem cauzele care au fost, pentru că este inadmisibil să joci așa în prima repriză“, a declarat antrenorul echipei din Filiași, Florin Șoavă conform csofiliasi.ro.

Pentru ACSO Filiași au evoluat: Mogoșanu – Calu, Chircan (68 Fruntelată), Lupu, Tereche (15 Borhot) – Bogdanovici, Borneci (8 Obeanu) – Duriță, Stanca (46 Papa), Crușoveanu – Bălan. O remiză, și tot în deplasare, a obținut și ACS Podari în fața echipei FCM Alexandria. Elevii lui Victor Naicu au întors scorul de la 0-2 la pauză, marcând prin Cârstea în minutele 64, din penalti, și 76, respectiv Raicea 65, dar au fost egalați pe final de joc de dintr-o lovitură de la 11 metri. Fără suspendații Stancu și Neacșu, formula Podariului a fost: Mecea-Orban, Avram, Dina, Luică -Sârmon, Cârstea – Raicea, Preda, Fieraru – Gianimu. Au mai intrat Cl. Ștefan, Dumangiu, Căle și Bozgan.