sâmbătă, aprilie 20, 2024

Juniori U17/ O nouă remiză în derby-ul severinean

La fel ca în meciul-tur, derby-ul CSS Drobeta Turnu Severin – ACS Luceafărul Drobeta s-a încheiat cu scorul de 1-1.

Pe Stadionul Termo, echipele severinene înscrise în Campionatul Național U17 au încheiat nedecis meciul-direct și continuă să fie vecine de clasament în seria a X-a. La fel cum se întâmplase în etapa a V-a, rezultatul partidei CSS Drobeta – ACS Luceafărul a fost egal, 1-1. Sâmbătă, gazdele au deschis scorul, în minutul 18, prin Răzvan Mogoş, iar Ştefan Pătraşcu a egalat, peste 10 minute. În repriza secundă nu s-a mai marcat, iar, după această nouă remiză, CSS Drobeta a rămas pe locul al 5-lea, având un ecart de 3 puncte faţă de rivala sa.

„A fost un meci care a avut încrâncenare, dar puțin fotbal. Atât noi, cât şi adversarii, ne-am creat puţine faze de poartă. Aşteptam mai mult de la mijlocaşii mei, cărora le-am cerut să ţină cât mai mult mingea în terenul advers. Din păcate, ne-a dezavantajat și terenul prost. Vom munci mai mult, e singura reţetă pe care o cunosc”, a spus Mihai Caliţoiu, antrenorul de la CSS Drobeta. Acesta a mizat pe Robert Răceanu – Cosmin Ţurai, Gheorghe Popa, Angelo Bordea, Ionuţ Amzulescu – Mihai Gîdea (66 Roberto Albuşel), Iulian Cerbu (cpt) (75 Ionuţ Rupa ) – Dragoş Lohon (51 Alexandru Birovescu), Răzvan Mogoş, Adrian Burcu (79 Cătălin Rupa) – Constantin Dănoiu. Omologul său, Vintilă Mişu, a replicat cu: Ionel Mişu – Ionuţ Curea, Robert Mohora, Ştefan Pătraşcu (cpt), Augustin Bosoană – Răzvan Dobroiu (41 Marian Habet), Adrian Moescu, Alin Dăescu – Petruţ Rădulescu, Ionuţ Borugă. Partida de pe Stadionul Termo a fost arbitrată de severinenii Luis Balangă – Adrian Nicolae și Flavian Paraschivu. Etapa viitoare, CSS Drobeta va sta, iar Luceafărul va juca, la Pitești, cu liderul Viitorul Argeș.