vineri, aprilie 19, 2024

Liga a IV-a Mehedinți/ Liderul a stins lanterna roșie

Prima etapă din 2017 a adus o victorie facilă pentru liderul Viitorul Șimian, care s-a impus cu 6-1 pe terenul lanternei roșii AS Corcova.

Răzvan Istodor (4), Bogdan Bologa (10, 44), Cătălin Bologa (65, 75) și Gabriel Ciolacu (82) au marcat pentru liderul Ligii a IV-a Mehedinți, în timp ce ultima clasată a reușit să înscrie doar prin Adrian Purcăreață, în minutul 40. La începutul reprizei secunde, gazdele au rămas în inferioritate numerică, Mădălin Barbu fiind eliminat. După acest succes, Viitorul Șimian a rămas la 7 puncte peste ACS Drobeta, care, în derby-ul rundei a XII-a, a dispus cu 3-1 de CS Strehaia, prin golurile lui Andrei Enea (15), Relu Țurai (53) și Răzvan Mihart (76), respectiv Claudiu Topală (45). Dacă podiumul e conturat, lupta pentru locul 4, ultimul care asigură prezența în play-off, se dă între patru echipe. După ce s-a impus cu 2-1 la Pristol, Constantin Negrescu (9) și Mihai Pavel (77), respectiv Florin Făget (60) fiind autorii golurilor, Recolta Dănceu încă mai speră să remonteze, în ultimele 2 runde ale sezonului regulat, distanța față de Dierna Orșova, care a dispus cu 2-1 de Viitorul Cujmir. Deși au jucat în inferioritate numerică încă din minutul 14, după eliminarea lui Tiberiu Pătășanu, gazdele au condus cu 2-0, după reușitele lui Mădălin Roman (37) și Alexandru Mladin (47), iar Liviu Ionică (77) a redus din diferență, în minutul 77.