joi, aprilie 18, 2024

Liga a 3-a, seria a 3-a/Doar ”satelitul” a punctat

Elevii lui Papură au început returul cu o victorie în faţa celor de la Șirineasa

Cu o echipă alcătuită din juniori născuţi în 1998 şi 1999, CSU II Craiova a câştigat meciul cu ACS Șirineasa. Craiovenii s-au impus cu 2-1, după ce oaspeţii deschiseseră scorul prin Răcăreanu în minutul 13. Egalarea a survenit în minutul 32, când Buzan l-a învins pe Teodorescu, apoi Burlacu, pe finalul primei reprize, din penalty, a punctat pentru 2-1. Lovitura de pedeapsă a fost obţinută de Alexandru Popescu. Corneliu Papură şi Mugur Guşatu au folosit următoarea formulă: Vlad – Vlădoiu, Ion, Hreniuc, Borţa – Enache (50 Țoiu), Buzan – V. Constantin (70 Hodea), Bîrzan (85 Frăsineanu), Burlacu – Popescu. Vâlcenii antrenaţi de Gabi Mangalagiu i-au avut în teren pe: Teodorescu – Lăzărescu (36 I. Săraru), Nicolaescu, Neacşu, L. Săraru – Marinescu (61 I. Marian) – Chiripuş, Răcăreanu, Constantinescu, Horumbă (73 Roşianu) – Tomescu (55 Preda). Din minutul 64 ACS Șirineasa a jucat în inferioritate odată cu eliminarea lui Neacşu. În următoarea etapă, CSU II Craiova va întâlni, în deplasare, Steaua II Bucureşti.

Podari şi Filiaşi, învinse clar

Celelalte echipe din judeţ, din C 3, ACS Podari şi ACSO Filiaşi au pierdut la aceeaşi diferenţă, de patru goluri, meciurile jucate în deplasare la Piteşti respectiv Chiajna. Podărenii au fost învinşi, scor 4-0(2-0), de liderul şi echipa care va promova din această serie SCM Piteşti. Căpăţână, cu o triplă, şi Stoica, din penalti au punctat pentru echipa din Trivale. La ACS Podari, care au avut un eliminat, pe fundaşul Dina, au jucat: Mecea – Orban, Luică, Dina, Avram – Stancu, Dragomir, Căle, Ad. Cîrstea – Geanimu, Fieraru. Au mai intrat Neacşu, Ștefan, Velica şi Raicea. Gazdele antrenate de Nicolae Dică i-au folosit pe: Udeanu – Șandru, Deaconescu, Cotigă, Anghelina – Panait, Oancea, Șerban, Năstăsie – Căpăţînă, Albu. Au mai evoluat David, Șerbănică, Stoica şi C. Barbu. La finalul partidei din Trivale, pierdute de echipa sa cu 0-4, Victor Naicu, antrenorul celor de la ACS Podari a recunoscut superioritatea celor de la SCM Piteşti.”Știam că ne aşteaptă un meci greu. Am întâlnit, probabil, cea mai bună echipă din serie care într-o proporţie covârşitoare cred că va promova. Am fost depăşiţi la toate capitolele. Nu comparăm o comună cum este Podari, cu un oraş aşa cum este Piteştiul. Speram să facem un rezultat bun sau să fie un scor mai strâns. Din păcate am făcut nişte greşeli individuale care ne-au costat”, a spus Naicu. Din deplasarea de la Chiajna s-a întors cu o înfrângere clară şi ACSO Filiaşi. 6-2 pentru ilfoveni s-a încheiat meciul, iar golurile doljenilor au fost reuşite de Cruşoveanu şi Neacşu. Tehnicianul Filiaşiului, Florin Șoavă i-a utilizat pe: Mogoşanu – Ciocârlă, Lupu, Tereche, Neacşu – Duriţă, Bogdanovici, Borneci, Cruşoveanu – Stanca, Bălan. Au mai intrat: Borhot, Calu, Papa şi Pârvuică.