Liga a 3-a/Doljenii, la ultimele amicale

CSU II şi ACS Podari au remizat în meciul direct, iar filieşenii au pierdut cu ACS Milcov.

CSU II Craiova şi ACS Podari au încheiat la egalitate, scor 0-0, partida amicală susţinută, pe sinteticul de la „Aripile“. Echipa din Podari a avut ocazia meciului în repriza secundă, când Fieraru a trimis din 2 metri în bară. Antrenorul Podariului, Victor Naicu, a mizat pe: Mecea – Orban, Dina, Avram, Luică – D. Stancu, Dragomir – Fieraru, Căle, Cârstea – Geanimu. Au mai jucat: G. Neacşu, Cl. Ștefan, Bozgan, Raicea, Dumangiu, Sârmon şi Velica. La CSU II au evoluat: Nedieanu – Vlădoiu, Ion, Hreniuc, Borţa – Bârzan, Screciu, Enache – Burlacu, Al. Popescu, Petre. Pe parcurs au mai intrat Trocan, Cojocaru, Hodea, Ionescu, V. Constantin, Țoiu, Rayn, Buzan, Tătulea, Gunie. A fost ultimul joc de verificare pentru cele două formaţii. ACS Podari va relua competiţia oficială vineri, de la ora 15, pe arena” Nicolae Dobrin” din Piteşti, cu liderul SCM Piteşti, iar CSU II Craiova va juca sâmbătă de la aceeaşi oră cu ACS Șirineasa. Tot vineri, o altă grupare din C3 ACSO Filiaşi a pierdut al doilea meci consecutiv pe teren propriu în faţa unei divizionare D. Elevii lui Florin Șoavă au fost învinşi de AS Milcov (locul 2 în Liga a 4-a Olt), după ce cu o săptămână în urmă pierduseră cu 2-3 în faţa echipei Tractorul Cetate. A marcat pentru doljeni Nicuşor Neacşu, din penalti, iar pentru oaspeţi a punctat Iordache. La ACSO în prima prima repriză au jucat Mogoşanu – Neacşu, Tereche, Lupu, Ciocârlă – Bogdanovici, Duriţă, Borneci, Cruşoveanu – Stanca, Bălan. După pauză formula a fost: Munteanu – Toshi, Calu, Chircan, Borhot – Obeanu, Georgescu, Fruntelată, Papa – Pârvuică, Marian Popescu. De partea cealaltă tehnicianul grupării din Olt, Ionuţ Tache i-a folosit pe: Turieanu – Burcea, Preda, Ciurea, Ioniţă – Tudor, Precup, Bâră – Căpraru, Ion, Iordache. Au mai intrat: Stăiculescu, Miu, Amza, M. Niculescu. Rezultatul nu a fost pe placul preşedintelui grupării din Filiaşi, Florin Spânu care a afirmat conform csofiliasi.ro:”A fost ultimul meci amical înainte de startul returului şi pentru mine toate jocurile de până acum au fost edificatoare, chiar şi acesta cu Milcov. Cu toate că terenul a fost greu, am văzut că unii jucători suferă la capitolele atitudine, determinare, agresivitate şi angajament la efort. La acest joc, ca şi la cel cu Cetate, am văzut lucruri care mă nemulţumesc, în special la unii dintre jucătorii la care mai am totuşi pretenţii şi nu fac referire la fotbaliştii care au evoluat în prima repriză. Le-am spus foarte clar în vestiar că aşa cum s-au prezentat azi pe teren, categoric nu vor mai juca. Dacă nu joacă la sacrificiu şi nu îşi vor da sufletul pe teren pentru CSO Filiaşi, vor sta în tribună, nici măcar pe banca de rezerve. CSO Filiaşi este pe locul 4 în Liga a 3-a, şi nu în Liga a 4-a. Se fac eforturi mari din partea Primăriei şi a Consiliului Local Filiaşi pentru a susţine clubul sportiv. Nu vom mai plăti jucătorii care nu respectă clubul şi care cred că trece luna şi salariul merge. Vom plăti doar performanţa”. Vineri, de la ora 15, ACSO Filiaşi va juca în deplasare cu echipa Concordia Chiajna.