Prima bătălie cu Bucureştiul, pierdută

Craiova a sperat mult de la meciul cu Steaua, dar n-a concretizat niciun punct în faţa rivalei bucureştene. Formaţia roş-albastră a câştigat întâlnirea cu echipa craioveană, ce a avut loc sâmbătă pe stadionul Municipal din Drobeta Turnu Severin, cu scorul de 2-1, după ce craiovenii au beneficat de două lovituri de pedeapsă, dar au transformat una singură, care s-a dovedit a fi şi unicul gol al formaţiei din Bănie în faţa Stelei. Zlatinski a fost executantul ambelor penaltiuri, dar bulgarul a trimis slab prima dată, în minutul 10, Niţă reuşind să pareze, însă s-a revanşat în minutul 34 când a învins portarul Stelei şi a adus egalarea pentru craioveni, care se aflau în dezavantaj după ce Pintilii (24) marcase printr-un voleu de la 20 de metri. Scorul a rămas egal până spre finalul meciului, la o fază în care apărarea craioveană a fost neatentă iar Enache (79) a reluat nestingherit din careul alb-albaştrilor şi a trimis mingea printre picioarele lui Calancea, având şi el o parte din vină la încasarea golului care a adus înfrângerea Craiovei. Întâlnirea de la Severin putea avea parte şi de o tragedie, când jucătorul de la CSU Craiova Dimitrov a căzut urât în urma unei lupte aeriene cu Momcilovic putând suferi o accidentare gravă la cap sau coloană, dar din fericire bulgarul nu a păţit nimic şi a putut continua jocul.

În prima repriză am dominat clar, dar am primit al doilea gol stupid”

Antrenorul formaţiei craiovene, Gigi Mulţescu, a fost nemulţumit de rezultatul partidei, mai ales de al doilea gol primit uşor de Craiova, dar consideră că evoluţia elevilor săi în prima repriză a fost una extrem de bună, însă le-a lipsit puterea de a materializa ocaziile create. “Prima repriză a fost una dintre cele mai bune reprize pe care le-am făcut până acum, în compania unei echipe foarte bune. Să poţi să îi domini de maniera asta nu e uşor, ei s-au cantonat în 30 de metri. Am reuşit nişte acţiuni în criză de timp şi spaţiu, dar dacă nu am reuşit să materializăm din primul penalti, iar după am mai avut patru-cinci ocazii prin care puteam să ne detaşăm. A fost bine că nu am acuzat şocul, am continuat să atacăm şi am egalat, însă normal ar fi trebuit să avem avantaj noi după prima repriză. Actul secund a fost mai echilibrat. Jucătorii care au dus greul în prima parte au obosit în ultimele 15-20 de minute. Noi am încercat să mărim forţa în atac, în acelaşi timp am dorit să îl protej pe Ivan care trebuia să se lupte cu doi apărători, aşa l-am mutat în margine şi avea doar un singur adversar şi putea să profite de lupta lui Fajic şi devierile lui. Jucătorii nu s-au sincronizat însă cum mă aşteptam. Am primit al doilea gol stupid, cu greşeala de marcaj în apărare, centrarea a venit uşor şi nici Calancea nu a fost atent, i-a trecut mingea printre picioare. Asta este. În cel mai nefericit caz trebuia să se termine meci egal. Nu trebuia să primim acel gol”, a fost de părere antrenorul craiovenilor, Gigi Mulţescu, la finalul meciului cu Steaua. Întrebat de ce nu a făcut o schimbare mai rapidă în joc, singurele modificări ale tehnicianului Craiovei fiind efectuate în minutul 76 şi 90, Mulţescu a spus că nu avea pe cine să introducă pentru a întări formaţia: “Se face o schimbare atunci când aduci un plus. Aveam toate armele de atac în teren. Singurul care era pe bancă era vârful Fajic şi l-am folosit. Nu aveam pe cine să introduc mai devreme, eu aveam nevoie de jucători de atac în teren”. Eşecul cu Steaua menţine emoţiile privind play-off-ul în tabăra craioveană, care mai are nevoie de un punct în următorul derby, cel cu Dinamo, pentru a obţine, în sfârşit, calificarea matematică în turneul primelor şase formaţii. “Finalul nostru de campionat e cel mai greu, chiar dacă avem şapte-opt puncte avans faţă de prima echipă sub linia de play-off. Sunt echipe care au jucători valoroşi, care materializează ocaziile pe care le au şi dau gol şi din ce nu au, cum s-a întâmplat la reuşita lui Pintilii. Mai avem nevoie de un punct cu Dinamo ca să intrăm sigur în play-off. Eu zic că o să reuşim”, a adăugat Mulţescu.

CSU Craiova – Steaua Bucureşti 1-2 (1-1)