vineri, martie 29, 2024

Albu titular, Sima rezervã

Mijlocașul de la GP Craiova a fost folosit de Sorin Colceag în meciul pierdut cu Italia, iar jucãtorul de la CSU a intrat dupã pauzã în eșecul cu Irlanda.

Titular și cãpitan de echipã în” dubla” cu Cipru, unde a și marcat în meciul al doilea, mijlocașul Academiei de Fotbal ,, Gicã Popescu” Craiova, Dragoș Albu, a fost folosit din primul minut de selecționerul Sorin Colceag în jocul pierdut cu Italia Under 15, scor 0-3. În partida jucatã marți la Centrul Național de Fotbal Buftea au marcat echipa antenatã de Antonio Rocca, Squizzato (8), Reda (15) și Renault (80+1). Primul ”11” folosit de Sorin Colceag a fost: Șerban (Academia Gheorghe Hagi) – Ștefãnescu (Academia Gheorghe Hagi), Vlad (Academia Gheorghe Hagi), Dumitrescu (FC Pitești 2008) – Georgescu (Academia Gheorghe Hagi), Albu (Academia Gicã Popescu), Ardelean (Steaua București), Chiorean (Sporting Juniorul Vaslui) – Munteanu (Academia Gheorghe Hagi), Matiș (Academia Gheorghe Hagi), Girsik (Academia Gheorghe Hagi). Reprezentativa Italiei i-a avut în teren pe: Gasparini (Udinese Calcio) – Giouse (AC Milan), Riccio (Juventus Torino), Pirola (Inter Milano), Dimarco (Inter Milano) – Panada (Atalanta Bergamo), Trimboli (Sampdoria Genova) – Renault (Atalanta Bergamo), Squizzato (Inter Milano), Viviani (Atalanta Bergamo) – Reda (Atalanta Bergamo). Cel de-al doilea joc al naționalei pregãtite de Sorin Colceag cu Italia va avea loc în aceastã dimineațã, de la ora 11. Reprezentativa tricolorã alcãtuitã din jucãtori nãscuți începând cu 1 ianuarie 2001 se pregãtește pentru primele meciuri oficiale, pe care le va disputa în turul inaugural din preliminariile Campionatului European pentru juniori Under 17 – Anglia 2018. În perioada 23-29 octombrie 2017, România va fi gazda unei grupe în care adversarele vor fi Lituania, Luxemburg și Austria. Echipele care se vor clasa pe locurile 1 și 2 și cele mai bune patru dintre formațiile care se vor clasa pe locul 3 în cele 13 serii din prima fazã se vor califica în ultima fazã (turul de elitã). Un alt junior din Bãnie, fundașul Sorin Sima de la CSU Craiova a intrat dupã pauzã în meciul pe care România formatã din juniori nãscuți în anul 2000 l-a disputat sâmbãta trecutã în stagiul de pregãtire din Spania, la Oliva Nova, scor 0-2, cu selecționata similarã a Republicii Irlanda. Pentru acest joc, antrenorul Sandu Tãbîrcã a folosit urmãtorii jucãtori: Cristea (41 Târnovan) – Sãbãngeanu (41 Oltay), Țiereanu, Manolache, Nedelea (70 Botezatu) – Horșia (41 Sima), Milea (55 Pal), Crețu – Chera, Pop (41 Sefer), Petrilã (55 Tucaliuc). Sima a fost rezervã și în cel de-al doilea joc disputat luni cu Ungaria. Acest meci a fost întrerupt și abandonat la pauzã din cauza ploii torențiale și a descãrcãrilor electrice. În acel moment scorul era 1- 0 pentru echipa maghiarã.

„Tricolorii”, mari amicale cu Rusia și Danemarca

Naționala României Under 21 pregãtitã de Daniel Isãilã va susține un stagiu de pregãtire la Marbella, în Spania, în perioada 21-28 martie. Cu aceastã ocazie,” tricolorii” vor susține și douã meciuri amicale, cu reprezentativa Rusiei, pe 24 martie, și cu Danemarca, pe 27 martie.
Cele douã partide de verificare vor fi primele meciuri ale lui Daniel Isãilã pe banca tehnicã a reprezentativei Under 21 înaintea startului preliminariilor pentru turneul final al Euro 2019, care va avea loc în Italia. În preliminarii selecționata României va juca dupã urmãtorul program: 13 iunie 2017 -Liechtenstein – România; 1 septembrie – Bosnia – România; 5 septembrie – România – Elveția; 6 octombrie – Elveția – România; 10 noiembrie- România – Portugalia; 14 noiembrie – Țara Galilor- România; 7 septembrie 2018 -Portugalia – România; 11septembrie – România – Bosnia Herțegovina; 12 octombrie – România – Țara Galilor; 16 octombrie – România – Liechtenstein.