O altă Craiova… la Botoşani

La distanţă de o săptămână, CSU Craiova a arătat două personalităţi: una puternică, cea care a ajutat-o să învingă spectaculos formaţia FC Voluntari cu 5-0, şi alta delăsătoare, care a adus încă un meci fără victorie pe terenul lui Botoşani. Formaţia craioveană nu a reuşit să îşi asigure prezenţa în play-off din punct de vedere mathematic, după ce a pierdut în jocul de sâmbătă, în deplasare, contra lui FC Botoşani, cu scorul de 1-0. Echipa moldavă a controlat în mare parte partida, a fost agresivă, a ştiut cum să îşi gestioneze jocul pe un teren dificil, îngheţat, care a încurcat formaţia craioveană, una mai tehnică, să se desfăşoare. Fotbalul bazat pe forţă al botoşănenilor a adus un gol în finalul meciului, după mai multe ocazii ratate de elevii lui Grozavu, gazdele marcând abia în minutul 87 prin Kuku, care a reluat în poartă din cinci metri după o centrare a fostului craiovean Herghelegiu. Antrenorul craiovenilor a încercat să salveze măcar un punct din întâlnirea de la Botoşani prin introducerea lui Gustavo şi Măzărache în ultimele minute de joc, dar presiunea echipei oltene nu a fost îndeajuns pentru a desface apărarea gazdelor şi a restabili egalitatea. În confruntarea de la Botoşani, şi-au făcut apariţia pentru prima data în tricoul Craiovei două dintre transferurile din această iarnă, Bucurică şi Fajic. Bogdan Bucurică a jucat ca titular la Botoşani, la numai două zile după ce a semnat cu echipa din Bănie, în timp ce bosniacul Fajic a fost introdus în repriza secundă în locul lui Rocha, el rezolvându-şi problemele cu actele săptămâna trecută. Meciul s-a încheiat cu înfrângerea lui CSU Craiova, care are acum în faţă două derbiuri, cu Steaua şi Dinamo Bucureşti, în finalul sezonului regulat. „Ei s-au adaptat mai bine, au fost mai agresivi. Unii dintre jucătorii mei s-au protejat, să nu cadă, să nu se accidenteze. Una peste alta, cei de la Botoşani au meritat victoria. În prima repriză ei au fost la control, noi am avut contra-atacuri sporadice. În repriza a doua am fost mai periculoşi, dar ne-a lipsit ultima execuţie. N-am fost adaptaţi la joc, am fost puţin mai firavi, azi. Și am luat gol dintr-o fază care nu anunţa nimic. Ei au declarat că va fi război şi s-au ţinut de cuvânt: au luptat pentru fiecare minge, au avut forţă. Aş fi vrut să se amâne meciul, jucătorii mei au acuzat starea terenului. Am realizat două obiective: nu ne-am accidentat şi nu am luat cartonaşe. Măcar asta, dacă nu am reuşit să câştigăm cel puţin un punct”, a declarat Gheorghe Mulţescu. Tehnicianul lui CSU Craiova a vorbit şi despre următorul meci, cu Steaua, care va avea loc sâmbătă, pe stadionul Municipal din Drobeta Turnu Severin. „Meciul cu Steaua este unul de referinţă pentru noi şi pentru suporteri. Sperăm să avem şi noi o atitudine schimbată total, să fim mai harnici, mai agresivi, mai rapizi şi mai eficienţi. Nu ştiu dacă se va prezenta Steaua la Severin, întrebaţi-l pe Reghecampf că el a declarat că nu se prezintă la meci, nu eu. Întrebaţi LPF-ul dacă putem să jucăm acolo, pentru că am susţinut deja patru sau cinci meciuri, dar la regulamente nu mă bag“, a afirmat Mulţescu.

Mingote crede că starea terenului a cântărit în eşecul Craiovei

Portarul venit în această iarnă la CSU Craiova, a fost alesul lui Mulţescu dintre buturi pentru partida de la Botoşani, fiind şi pentru el primul joc oficial la echipa din Bănie. Pedro Mingote a declarat la finalul meciului că terenul dificil a contat mult în jocul slab al Craiovei şi, implicit, înfrângerea suferită. „Sunt supărat pentru că am pierdut meciul. Am luat gol pe final, nu am mai putut reveni. Am jucat în condiţiile pe care le-aţi văzut, astfel s-a echilibrat nivelul echipelor şi am pierdut. Era gheaţă, se aluneca, nu aveai stabilitate, nu aveai nimic. Oriunde vom juca sâmbătă cu Steaua ne dorim victorie şi vom face tot posibilul să câştigăm. Vrem să obţinem numai victorii şi am fi fericiţi să aducem un trofeu în Craiova”.

FC Botoşani – CSU Craiova 1-0 (0-0)

A marcat: Kuku 87

Stadion: Municipal, spectatori: 1.500

FC Botoşani: Albuţ – Unguruşan, Tincu, Burcă, Muşat – Cucu, Vaşvari – Moruţan (L. Fulop), Buş, Roman (80 Hergheligiu) – Kuku (90+1 Bordeianu).

Antrenor: Leo Grozavu

CSU: Mingote – Dimitrov, Popov, Acka, Bucurică – Mateiu, Zlatinski, Băluţă (90 Măzărache)– Rocha (46 Fajic), Ivan, Bancu (90 Gustavo).

Antrenor: Gheorghe Mulţescu

Arbitri: Marius Avram, Vasile Marinescu, Mikloş Nagy. R: Marian Dima
Observatori: Viorel Anghelinei, Marian Salomir.