Conecteaza-te cu noi

Gorj

Stoican al XIV-lea

Publicat

pe

 

Severineanul Flavius Stoican a devenit al 14-lea antrenor care pregăteşte Pandurii în Liga I

Promovată, în premieră, în 2005, pe prima scenă fotbalistică a ţării, CS Pandurii Târgu Jiu a ajuns la cel de-al 12-la sezon consecutiv în Liga I, interval în care a avut 14 antrenori. Doi dintre ei au fost interimari, cum e cazul lui Gabi Zahiu şi Florin Bejinariu, care au prins 1, respectiv 2 etape pe banca tehnică a echipei gorjene. Apariţii meteorice au mai avut lusitanul Joaquim Teixeira, care a rezistat doar 2 runde la Pandurii, dar şi olteanul Emil Săndoi, cel care promovase Pandurii în Liga I. Tehnicianul craiovean a antrenat doar în primele 4 etape ale sezonului de debut, interval în care echipa sa n-a cunoscut gustul victoriei. La polul opus, recordmanul e Petre Grigoraş, care, pe parcursul a trei mandate, a stâns 121 de jocuri pe banca tehnică a Pandurilor. Per total, echipa gorjeană a bifat 394 de meciuri în Liga I, ultimul fiind cu Flavius Stoican la timonă. Acesta a debutat cu o remiză, scor 1-1 cu CSM Poli Iaşi, echipă pregătită de Eugen Neagoe, un fost tehnician al Pandurilor. De precizat că şi Neagoe a debutat tot cu un egal la Târgu Jiu, în 2006, scor 1-1 cu Rapid Bucureşti. Cu 73 de jocuri, craioveanul Eugen Neagoe este al doilea antrenor, ca longivitate, de la Pandurii, etape strânse pe parcursul a două mandate. Podiumul e completat de Edi Iordănescu, cu 53 de apariţii pe banca echipei gorjene, în campionat.

 

Antrenorii Pandurilor din Liga I

Iulie – august 2005: Emil Săndoi (4 etape)

Septembrie 2005 – aprilie 2006: Viorel Hizo (18)

Aprilie – iunie 2006: Nae Ungureanu (8)

Iulie 2006 – decembrie 2007: Eugen Neagoe (52)

Decembrie 2007: Gabi Zahiu (1)

Februarie – martie 2008: Joaquim Teixeira (2)

Martie – septembrie 2008: Eugen Neagoe (21)

Septembrie 2008 – noiembrie 2009: Sorin Cîrţu (37)

Noiembrie 2009 – martie 2010: Liviu Ciobotariu (11)

Martie – mai 2010: Sorin Cîrţu (10)

Mai – iunie 2010: Florin Bejinariu (2)

Iulie – octombrie 2010: Ionuţ Badea (10)

Octombrie 2010 – decembrie 2012: Petre Grigoraş (77)

Februarie 2013 – aprilie 2014: Cristi Pustai (43)

Aprilie – decembrie 2014: Petre Grigoraş (23)

Februarie 2015 – iulie 2016: Edi Iordănescu (53)

Iulie – decembrie 2016: Petre Grigoraş (21)

Februarie 2017 – ?: Flavius Stoican

© 2021. Toate drepturile rezervate.