Spectacol voleibalistic în Bănie!

În această seară, voleibaliştii craioveni vor primi vizita uneia dintre cele mai bune echipe din Europa, Azimut Modena, pentru prima etapă a returului grupei D din Liga Campionilor. În meciul din Italia, SCM U Craiova a făcut faţă presiunii doar în primul set, pe care l-a adjudecat cu 26-24, ca mai departe italienii să îşi facă treaba şi să se impună, nu fără o replică destul de tare a craiovenilor şi în setul doi, câştigat cu greu de gazde cu 29-27. Fără îndoială, echipa din Modena are prima şansă la victorie şi în partida de astăzi, ce va avea loc în Sala Polivalentă din Craiova, de la ora 19.00, dar formaţia lui Dănuţ Pascu nu trebuie deloc subapreciată. Poate sportivii noştri vor reuşi o nouă surpriză, aşa cum au făcut-o în etapa de debut, contra polonezilor de la Belchatow, pe care i-au învins cu 3-1, în ciuda tuturor aşteptărilor. Cert este că în această seară Bănia va avea parte de un spectacol sportiv, unul ce implică frumosul joc de volei. Legat de obiectivul echipei craiovene pentru această partidă, cel mai important va fi exprimarea în teren, rezultatul final va conta şi el, dar craiovenii sunt conştienţi de nivelul lor şi nu îşi fac speranţe prea mari, dorind totuşi să aibă o evoluţie demnă în faţa propriilor suporteri, iar dacă prind o zi mare şi reuşesc o victorie contra lui Azimut Modena ar fi o seară extraordinară pentru SCM U Craiova. Altfel, craiovenii stau bine pentru moment în clasamentul grupei D, ocupând poziţia a doua cu patru puncte, urmaţi de Belchatow şi ACH Ljubljana, fiecare cu câte trei puncte. Pe primul loc stă adversara Craiovei de astăzi, Azimut Modena, cu opt puncte.