Au început, anul, cu stângul

Baschetbaliştii Craiovei se află într-o continuă criză de rezultate. SCM U Craiova a înregistrat eşecuri pe bandă rulantă în acest sezon, iar numai din când în când reuşea să câştige ca mai apoi să revină la înfrângeri. Anul acesta l-au început tot cu un rezultat negativ. Au pierdut deplasarea de la Phoenix Galaţi, disputată sâmbătă în cadrul etapei a XVI-a a Ligii Naţionale, cu scorul de 83-82. Gălăţenii au început meciul în forţă şi au adjudeat primul sfert cu 22-20, iar în sfertul doi şi-au păstrat minimul avantaj de două puncte, încheiându-se la egalitate 26-26. Al treilea act al jocului a fost cel care a contribuit decisiv la victoria gazdelor. Phoenix s-a distanţat la şase puncte de SCM după ce s-a impus cu 20-16 în sfertul trei. Craiova nu s-a lăsat însă până la finalul meciului. În sfertul patru au forţat revenirea şi lucrurile păreau să meargă bine, ajungând la un singur punct distanţă de echipa gălăţeană, dar la aceste proporţii s-a şi încheiat întâlnirea. Este a zecea înfrângere stagionară pentru echipa din Bănie, care se clasează pe locul nouă în ierarhia naţională, iar în următoarea etapă va aştepta vizita lui CSM CSU Oradea, formaţia de pe locul trei. Meciul va avea loc sâmbătă în Sala Polivalentă din Craiova, de la ora 20.00.