CSJ, dublu succes cu GP-ul

Sâmbăta trecută a fost zi plină de jocuri la baza de la Aeroport, în cele 3 jocuri disputate duelându-se echipe din Bănie.

Ziua a fost deschisă de derbiul de la juniori U-19 dintre ocupanta locului secund Academia ”Gică Popescu” Craiova şi echipa de pe poziţia a 3-a CSJ Știinţa ”U” Craiova. Câştig de cauză au avut oaspeţii antrenaţi de Nelu Petrişor care s-au impus cu 5-0, prin golurile marcate de Diego Șucleanţă (56) şi (75), Laurenţiu Roman (35), Ramon Chiriţă (53) şi Bogdan Puică (60). Victoria a venit ca un cadou făcut căpitanului de la CSJ, Alexandru Chivu cel care şi-a serbat ziua de naştere în ziua meciului.

A fost un joc echilibrat până când am reuşit deschiderea scorului, apoi am profitat şi de erorile echipei adverse şi ne-am impus. Nu mă aşteptam să câştigăm la un asemenea scor, dar iată că prin această victorie am terminat anul pe locul secund”, a spus antrenorul celor de la CSJ Știinţa, Nelu Petrişor.

La rândul său tehnicianul gazdelor s-a rezumat la a spune: ”Nu credeam că vom avea o asemenea prestaţie. Dacă etapa trecută am avut ghinion în meciul cu CSS Slatina şi am luat două goluri pe final de joc, acum nu avem nicio scuză la modul cum ne-am prezentat. Am primit 3 goluri foarte uşor pentru că avem în poartă un copil cu 3 ani mai mic de vârstă şi a avut ezitări în momentele cheie. Nu ne-a ieşit jocul nici la finalizare, iar în defensivă am greşit nepermis. Asta este, vom vedea de la anul ce va fi, pentru că jucătorii trebuie să înveţe şi din aceste înfrângeri”.

La echipa lui Gică Barbu au jucat: Udrea – Dicu, Păduraru, Bălă, Butoi – Croitoru, Ștefan, Toboş, Tătulea – Preoteasa, Oglice. Au mai intrat Gheorghe, Iliescu, E. Tănase, Manda şi Simion. De partea cealaltă la CSJ Știinţa Au fost utilizaţi: Mânăileanu – Todea, Morenciu, Chiriţă, Mihai – Trancă, Șucleanţă, Pitaru, Al. Chivu – L. Roman, Puică. Au mai jucat Nagy, Gheorghişor, Banea şi Inel.

Imediat după meciul juniorilor U-19 s-au duelat şi juniorii mici, iar CSJ a câştigat cu 3-2 în faţa ”şcolarilor”. Gazdele au deschis corul în minutul 7 prin eurogolul lui Zanfir, dar Albăstroiu a reuşit egalarea 3 minute mai târziu. La pauză CSJ a intrat în avantaj datorită reuşitei aceluiaşi Albăstroiu (36). După pauză la numai 4 minute, GP a restabilit egalitatea prin Mehedinţeanu (44), dar CSJ a reuşit golul victoriei în minutul 55 prin Mario Ioana.

Antrenorul echipei învingătoare Dandu Ustabacieff a trimis în teren ”11”-le: Bosnea – Vlădulescu, Ionescu, Pătra, Tudor – Popescu, Rădulescu, Rezeanu – Albăstroiu, Șelaru, Ioana. A mai intrat Andrei şi S. Militaru. Gazdele au folosit formula: Stoenică – Ciobanu, Tudor, Niţu, Mehedinţeanu – Ispas, Zanfir, Baciu, Negreţ – Cazan, S. Preda. Au mai intrat Stana, Lambu şi Simion. În cel de-al treilea meci jucat pe baza de la Aeroport, Dinamyk Craiova s-a impus în faţa concitadinei CSS. Cu 6-0 s-a încheiat jocul în favoarea echipei lui Ștefan Florescu care a punctat prin tripla realizată de Ciutică, respectiv golurile marcate de Ghiţă, Boboc şi Chiciu. La Dinamyk au evoluat: Ciolponea- Ilie, Petrescu, Stan, Ghionea – Tomescu, Chiciu, Boboc – Cotocu, Ghiţă, Ciutică. Au mai intrat Geană, Stocheci, Bărăgan, Zdrancotă şi Tuică. Tot în cadrul juniorilor U-17 la Târgu Jiu, CFR Romgaz Craiova a învins cu 4-0 echipa locală LPS. Au marcat pentru echipa de la Depou: Vulpe 3 şi Stan. Formula folosită de Marian Vulpe a fost: Sâncă – Sandu, Țicu, Nema, Fecioru – Pătraşcu, Ciocioi, Malea – Stan, Vulpe, Manea. Au mai intrat Trăineanu, Păunescu, Dobra şi Bârsan.