miercuri, aprilie 24, 2024

Luptătorii craioveni au urcat de şase ori pe podium la Târgovişte

Noi medalii au fost obţinute de practicanţii de lupte din Craiova, care au participat de curând la Cupa României de cadeţi ce a avut loc la Târgovişte. Competiţia care a adunat peste 300 de luptători din întreaga ţară a fost una benefică pentru sportivii craioveni, care s-au întors acasă cu nu mai puţin de şase medalii, dintre care două de aur. Ștefania Priceputu (46 kg), sportivă aflată în dublă legitimare cu CSM Craiova şi LPS Petrache Trişcu şi antrenată de Valentin Boboşca, a urcat pe prima treaptă a podiumului, aşa cum era de aşteptat, cucerind o nouă medalie de aur la nivel naţional. Aurul a fost obţinut şi de Ștefan Coman, luptător al CSU Craiova, pregătit de fraţii Cimpoeru, care s-a impus la categoria 63 kg. Altfel, trei medalii de bronz au fost adjudecate de luptătorii de la CSM Craiova, Ruth Badea (43 kg), Adina Irimia (70 kg) şi Goerge Berbecaru (54 kg), tot pe locul trei situându-se şi Violeta Măicănescu (52 kg), de la LPS “Petrache Trişcu” Craiova. Sportivii medaliaţi cu bronz la Cupa României sunt pregătiţi de antrenorii Petre Banciu şi Valentin Boboşca.