marți, aprilie 23, 2024

Piatra-Neamţ, pradă uşoară pentru voleibaliştii craioveni

Elevii lui Dănuţ Pascu au obţinut o victorie scontată în meciul de sâmbătă, disputat în Polivalenta din Craiova, contra formaţiei VCM LPS Piatra-Neamţ, ultima clasată în ierarhia campionatului naţional masculin de volei. SCM U Craiova s-a impus în trei seturi, cu 25-15, 25-21 şi 25-12, în faţa formaţiei moldave, adjudecându-şi astfel toate punctele puse în joc. „A fost o victorie facilă în faţa unui adversar care este pe ultimul loc. Trecând peste acest lucru, consider că suntem într-o creştere şi aşteptăm să apară acel reviriment, să jucăm la adevărata valoare. Sunt optimist în privinţa următoarelor partide, având în vedere că echipa este în progres”, a declarat antrenorul Craiovei, Dănuţ Pascu. Miercuri, de la ora 18.00, formaţia craioveană se va deplasa în fieful Tricolorului Ploieşti pentru returul sferturilor de finală ale Cupei României, în timp ce sâmbătă va întâlni în campionat Arcada Galaţi, tot în deplasare.

Primul punct pentru fetele lui Săvoiu

Deşi n-au reuşit o victorie, voleibalistele de la SCM U Craiova au obţinut totuşi un punct în confruntarea de sâmbătă, de pe teren propriu, cu SCM Piteşti. Craiovencele au pierdut la limită partida cu formaţia argeşeană, scor 3-2, rezultat ce i-a adus primul punct în clasament din acest sezon. Echipa din Bănie a început meciul cu un prim set câştigat destul de greu, cu 26-24, apoi formaţia oaspete a egalat în setul secund, pe care l-a adjudecat lejer, cu 25-16. Setul trei a adus echipa pregătită de Daniel Săvoiu din nou în avantaj, voleibalistele craiovence impunându-se totuşi greoi, cu 29-27. Lipsa de consistenţă în joc s-a văzut spre finalul meciului, când în actul patru SCM Piteşti a restabilit egalitatea, după ce s-a impus cu 25-18, iar în setul decisiv nu a dat nicio şansă echipei craiovene, trecând de elevele lui Săvoiu cu 15-6. „Aşteptam trei puncte de la acest meci. Toate jucătoarele ştiau ce au de făcut în teren. Dincolo de munca pe care au făcut-o fetele până acum, este prima dată când nu pot să spun că nu şi-au respectat tactica, dar ne-a lipsit forţa în atac. Fetele şi-au dorit mai mult, dar cred că atât putem în acest moment”, a declarat Daniel Săvoiu, antrenorul formaţiei feminine de volei a SCM U Craiova. Echipa din Bănie se situează în continuare pe ultima poziţie a clasamentului, dar, acum, deţine un punct, după cele opt etape disputate. În viitoarea rundă, voleibalistele craiovene vor întâlni în deplasare Penicilina Iaşi, în ziua de sâmbătă.