joi, aprilie 18, 2024

Realul depăşeşte Dunărea la golaveraj

La Șimian, AS Dunărea Hinova a remizat, scor 3-3 cu Unirea Gârla Mare, şi a fost detronată din fotoliul de lider, la golaveraj, de Real Vânju Mare

Având terenul suspendat, după incidentele din runda precedentă, Dunărea Hinova nu s-a simţit bine la Șimian. Adversarii au condus cu 2-0 la pauză, iar gazdele au egalat în ultimele minute şi au smuls un punct. Sorin Toma (’63, ’85) şi Octavian Balaci (’83), respectiv Marian Balîngă (‘8), Daniel Amza (’32) şi Andrei Fulga (’78) au marcat pentru primul egal din acest sezon, al ambelor echipe. De remiza de la Șimian a profitat Real Vânju Mare, care s-a impus cu 5-2 la Broşteni şi a trecut în fruntea clasamentului, la golaveraj. Victoria oaspeţilor  a fost conturată după pauză, după ce gazdele au intrat la cabine în avantaj, scor 2-1! Iancu Jumoalea (’14, ’22), respectiv Cristian Dumbravă (‘3), Ionel Lătea (’60, ’62, ’78) şi Cosmin Orăscu (’81) au fost marcatorii jocului care a schimbat liderul.