LIGA A IV-A MEHEDINȚI/Etapă tensionată

În runda a 9-a, Recolta Dănceu s-a retras de pe teren la Strehaia, iar Orşova a acuzat arbitrajul la Severin

Etapa a II-a a returului n-a fost lipsită de evenimente neplăcute. La Strehaia, Recolta Dănceu a găsit de cuvinţă să părăsească terenul de joc, în minutul 68, deşi conducea cu 1-0! Oaspeţii au recurs la acest gest surprinzător, nemulţumiţi de faptul că arbitrul a dictat panalty pentru gazde şi l-a eliminat pe jucătorul Alin Rapcea. Recolta deschisese scorul în minutul 39, prin autogolul lui Florin Dobrescu. Rezultatul va fi stabilit de Comisia de Disciplină a AJF Mehedinţi, care, mai mult ca sigur, va decide ca CS Strehaia să câştige jocul cu 3-0, la masa verde.

ACS Drobeta a câştigat pe final, din penalty

Scandal a fost şi la partida ACS Drobeta – Dierna Orşova. Meciul s-a încheiat cu scorul de 2-1 în favoarea gazdelor, după un gol marcat din penalty, de Cristinel Baciu, în minutul 85. Jucătorii de la Dierna n-au dezonorat însă competiţia şi au rămas pe teren până la finalul partidei, dar au acuzat maniera de arbitraj. La pauză, scorul era egal, după golurile lui Cristinel Baciu (‘2), respectiv Cristian Chiriţă (’36).

Fără tensiuni a fost jocul Viitorul Șimian – Viitorul Cujmir, încheiat cu victoria gazdelor, scor 2-0, prin golurile lui Mădălin Mătăsăreanu (’18) şi Alin Arfutu (’80). După acest rezultat, liderul a păstrat avansul de 4 puncte faţă de ACS Drobeta.

Pe terenul din Căzăneşti, Dunărea Pristol a trecut cu 3-2 de AS Corcova. La pauză, oaspeţii conduceau cu 3-0, prin golurile lui Marian Olteanu (‘3) şi Marian Erceanu (’34, ’45), iar gazdele au redus din diferenţă, după dubla lui Mădălin Condescu (’53, ’73).